fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czechy: Rząd przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności

Andrej Babisz przemawia w parlamencie
PAP/EPA
Mniejszościowy czeski rząd przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności w parlamencie. Wniosek o wotum nieufności zgłosiły dwie opozycyjne koalicje, które oskarżają rząd o błędy w walce z epidemią koronawirusa, a ponadto zwracają uwagę na toczące się śledztwa ws. możliwych konfliktów interesów dotyczących premiera Andreja Babisza.

Wybory parlamentarne w Czechach mają odbyć się w październiku.

W czwartkowym głosowaniu opozycji nie udało się zebrać 101 głosów niezbędnych do wyrażenia wotum nieufności wobec rządu w liczącej 200 osób izbie niższej parlamentu.

Rząd Babisza uratowała Komunistyczna Partia Czech i Moraw, której 15 parlamentarzystów opuściło salę obrad i nie wzięło udziału w głosowaniu.

Komunistyczna Partia Czech i Moraw wcześniej wycofała poparcie dla rządu Babisza w kwietniu, ale - jak oświadczył jej przewodniczący, Vojtech Filip "prawicowe opozycyjne partie darzy ona jeszcze mniejszym zaufaniem".

- Dlatego nie będziemy brali udziału w tym bezcelowym spektaklu, opuszczamy (salę obrad), by pracować dla ludzi - dodał w czasie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności.

Ostatecznie za wotum nieufności dla rządu zagłosowało 89 parlamentarzystów.

Z sondaży przed październikowymi wyborami wynika, że partia Babisza, ANO, przegrywa obecnie z koalicją Partii Piratów oraz ugrupowania Burmistrzowie i Niezależni. Zbliżony wynik do ANO uzyskuje też centroprawicowa koalicja Razem - Demokracja Obywatelska.

Babisz w czasie debaty nad wotum nieufności zarzucił opozycji, że ta wzięła Czechów za zakładników i wykorzystuje pandemię do gier politycznych.

Babisz zaatakował też Partię Piratów, którą obarczył odpowiedzialnością za działania organów unijnych wobec niego w związku z możliwym konfliktem interesów.

- Nie chcemy, by Parlament Europejski kontrolował nasz kraj. Nikt obcy nie będzie wtykał tu swojego nosa. Nie chcemy wielokulturowego, ekofanatycznego pirackiego państwa - mówił premier Czech.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA