fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Blisko 4,2 mln zł za loty. Który poseł lata najwięcej?

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Ponad połowa posłów obecnej kadencji skorzystała z opłacanych przed podatnika krajowych lotów, które do końca lutego kosztowały 4,17 mln zł. Najwięcej podniebnych podróży odbyli Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska), Agnieszka Pomaska (PO) i Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska) - informuje Onet.

"Poseł i senator ma prawo, na terenie kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej" - głosi ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Szczegóły zapisów reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z 2001 r.

Onet sprawdził, jak w tej kadencji Sejmu posłowie korzystają z przelotów krajowych. Według danych przesłanych redakcji przez Centrum Informacyjne Sejmu, w okresie od listopada 2019 r. do końca lutego 2021 r. na trasach krajowych parlamentarzyści odbyli łącznie 7 291 podróży. Jak podał portal, za każdy przelot z budżetu państwa LOT otrzymuje 572,40 zł.

Z danych wynika, że z możliwości odbycia przelotu bez konieczności płacenia za bilet skorzystało w tej kadencji 259 posłów (56 proc. członków izby niższej parlamentu).

Najwięcej lotów (140) odbył Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej, były szef SLD, były senator, były kandydat na prezydenta.

W rozmowie z Onetem Napieralski powiedział, że jest "dość aktywnym posłem", często bywa w Warszawie i przemieszcza się służbowo "w inne rejony kraju". - Liczba lotów jest też spowodowana warunkami geograficznymi i remontami na kolei - dodał polityk, wspominając w tym kontekście o remontach na trasie kolejowej Szczecin-Warszawa.

Po 123 loty odbyli Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska) i Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska), 119 razy latał Sławomir Nitras (PO).

Loty Napieralskiego kosztowały ponad 80 tys. zł, loty Pomaski i Protasiewicza po ponad 70 tys., a Nitrasa - 68 tys. zł.

W omawianym okresie podniebne podróże posłów kosztowały podatnika łącznie 4,17 mln zł.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA