fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela tworzy specjalny oddział na granicy z Kolumbią

Minister obrony Wenezueli Vladimir Padrino Lopez
AFP
Wenezuela stworzyła specjalną jednostkę wojskową, która ma odpowiadać za bezpieczeństwo na terenach położonych na pograniczu Wenezueli i Kolumbii, gdzie w ostatnim miesiącu dochodziło do regularnych starć między wenezuelską armią a nielegalnymi grupami zbrojnymi - poinformował resort obrony Wenezueli.

W związku ze starciami armii z bojownikami, których prezydent Nicolas Maduro określa mianem "terrorystów", tysiące mieszkańców Wenezueli musiało opuścić swoje domy.

Minister obrony kraju, Vladimir Padrino Lopez poinformował, że tymczasowa jednostka wojskowa będzie działać na terenie kilku gmin w stanie Apure, gdzie w ostatnim czasie dochodziło do starć.

- Nie pozwolimy żadnym siłom, konwencjonalnym, nieregularnym, przestępczym, przemytnikom narkotyków etc. wkraczać na terytorium Wenezueli i popełniać tu zbrodnie - powiedział Padrino w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję.

Padrino poinformował, że w walkach na pograniczu z Kolumbią zginęło ośmiu żołnierzy, a 34 zostało rannych. Jednocześnie armia zabiła dziewięciu członków uzbrojonych grup tam działających, a 33 zostało schwytanych i stanie przed sądem wojskowym.

Tymczasem MSZ Kolumbii wezwało do poszanowania praw ludności cywilnej stanu Apure i graniczącego z nim kolumbijskiego stanu Arauca.

"Konflikt zbrojny na granicy stanów Arauca i Apure poważnie wpływa na życie ludności cywilnej i zmusza rodziny do porzucenia swoich domów i majątku" - pisze resort spraw zagranicznych Kolumbii.

Wśród członków grup zbrojnych działających na pograniczu Wenezueli i Kolumbii mają być byli partyzanci z kolumbijskiej FARC, którzy odrzucili układ pokojowy zawarty przez partyzantkę z kolumbijskim rządem w 2016 roku.

Tymczasem minister obrony Kolumbii, Diego Molano, w rozmowie z "El Tiempo" twierdzi, że rząd Maduro wdał się w walki pomiędzy różnymi grupami byłych partyzantów z FARC, a z niektórymi współpracuje przy handlu narkotykami.

- Celem działań (wenezuelskiej armii) nie jest ochrona granicy, ale ochrona przemytu narkotyków - stwierdził Molano.

Wenezuela zaprzecza jakoby miała związki z grupami zajmującymi się przemytem narkotyków.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA