fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Polska na liście krajów, które ograniczają wolność

Fotorzepa, Jakub Mikulski
Międzynarodowa organizacja pozarządowa CIVICUS, określająca się jako "globalny sojusz na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego na świecie", dodała Polskę do listy krajów obserwowanych w związku z naruszaniem praw człowieka.

CIVICUS uzasadnia dodanie Polski do listy, na której znajdują się m.in. Wenezuela, Chiny, Arabia Saudyjska, Kambodża, Irak, ale także USA "represjami wobec uczestników demonstracji i atakami na prawa grup LGBTQI".  

Polska została dodana do listy krajów obserwowanych w związku z naruszeniami Praw Człowieka, po trwających nadal represjach wobec demonstrantów i atakach na prawa grup LGBTQI+.

W komunikacie CIVICUS czytamy, że polskie władze "użyły nadmiernej siły, oraz środków zastraszania i nękania sądowego wobec osób protestujących przeciwko prawie całkowitemu zakazowi aborcji".

"Działacze i działaczki LGBTQI+ byli wielokrotnie prześladowani" - dodaje organizacja, która wskazuje też na "podaważanie w coraz większym stopniu niezależności mediów".

"To wszystko doprowadziło do ograniczenia swobód obywatelskich w kraju" - podsumowuje CIVICUS.

CIVICUS zwraca uwagę na próbę wprowadzenia przez polskie władze podatku od reklam w mediach, przeciwko któremu protestowało 10 lutego w Polsce kilkadziesiąt redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych (w tym "Rzeczpospolita").

"Polska przestrzeń obywatelska jest obecnie oceniana jako zawężona (ang. narrowed) w rankingu CIVICUS Monitor. Na świecie jest łącznie 40 krajów z tą oceną (m.in. USA, Węgry i Izrael)".

Jak czytamy "ocena (taka) jest zwykle przyznawana krajom, w których wolności demokratyczne, takie jak wolność słowa, pokojowe gromadzania się i zrzeszania się, są coraz częściej łamane".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA