fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Japonia: Nowy premier rozwiąże parlament?

AFP
Minister finansów Japonii Taro Aso uważa, że w kraju powinny odbyć się przedterminowe wybory w związku z tym, że w przyszłym roku Tokio ma być organizatorem przełożonych z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Igrzysk Olimpijskich.

 - To kiedy rozwiązać (parlament) jest bardzo ważne dla gabinetu... mając na względzie, że w przyszłym roku odbędą się tu Igrzyska Olimpijskie, sądzę, że wcześniejsze rozwiązanie parlamentu powinno być rozważone - oświadczył Aso.

Spekuluje się, że nowo wybrany lider rządzącej krajem Partii Liberalno-Demokratycznej, Yoshihide Suga, może rozpisać przedterminowe wybory do izby niższej parlamentu jeszcze w październiku.

Suga niemal na pewno zostanie w środę nowym premierem Japonii, zastępując ustępującego z przyczyn zdrowotnych Shinzo Abe, ponieważ partia, której został liderem, posiada większość w izbie niższej parlamentu.

Poprzednie wybory do parlamentu Japonii odbyły się w październiku 2017 roku. Partia Liberalno-Demokratyczna zdobyła w nich 48,21 proc. głosów i 284 mandaty. Wraz z koalicjantem - partią Komeito - PLD zdobyła 313 mandatów w 465-osobowej izbie niższej parlamentu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA