fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Budka: Żądamy ujawnienia prawdziwych wyników głosowania

tv.rp.pl
- Żądamy, ażeby niezwłocznie pani marszałek Witek przed opinią publiczną wyjaśniła, czy była poddana presji kierownictwa własnej partii, czy wymuszono na niej tę decyzję, czy doszło do złamania prawa - powiedział szef klubu KO Borys Budka, odnosząc się do powtórzonego głosowania w sprawie wyboru członków KRS.

W sprawie wyboru członków KRS głosowano dwa razy. Pierwsze głosowanie zostało przerwane po tym, jak marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) otrzymała sygnały, że doszło do problemów z głosowaniem. Na nagraniu z obrad w pewnym momencie słychać słowa "Trzeba anulować, bo my przegramy...". Według przedstawicieli opozycji, słowa te wypowiada jedna z posłanek PiS. Po pojawieniu się sygnałów o problemach z głosowaniem marszałek Witek podjęła decyzję o anulowaniu głosowania. W drugim głosowaniu większość zdobyli kandydaci PiS.

- Stała się rzecz bulwersująca, niespotykana dotąd w historii Sejmu - skomentował szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. - Przypomnę, że żeby zmienić głosowanie należy podać jego wyniki oraz później, w razie wątpliwości, przedłożyć wniosek o reasumpcję - dodał.

- Żądamy natychmiastowego ujawnienia prawdziwych wyników głosowania, które miało miejsce podczas tego pierwszego, legalnego głosowania oraz żądamy, ażeby niezwłocznie pani marszałek Witek przed opinią publiczną wyjaśniła, czy była poddana presji kierownictwa własnej partii, czy wymuszono na niej tę decyzję, czy doszło do złamania prawa - oświadczył Budka.

Według klubu KO, doszło do "rażącego złamania prawa", w związku z czym powinny zostać wyciągnięte konsekwencje polityczne.

W tej kadencji Sejmu posłowie opozycji zgłaszali już problemy z głosowaniem w czasie głosowania nad wotum zaufania dla rządu, w którym dwoje parlamentarzystów KO zagłosowało za udzieleniem wotum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA