fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Strażnicy Rewolucji ostrzegają Irańczyków: Przestańcie protestować

AFP
Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł obywateli tego kraju przed "zdecydowanymi działaniami" jeśli protesty przeciwko podwyżce cen benzyny nie ustaną.

Co najmniej pięć osób zginęło w Iranie w czasie protestów, które rozpoczęły się w piątek po ogłoszeniu przez władze 50-procentowej podwyżki cen benzyny.

W czasie zamieszek do jakich doszło w kraju doszło do licznych podpaleń - w tym m.in. banków i samochodów - informują irańskie media państwowe.

W sobotę władze Iranu zablokowały Irańczykom dostęp do internetu, ale wcześniej do sieci trafiły nagrania z protestów, na których słychać strzały i widać ciężko rannych uczestników demonstracji.

"Jeśli będzie potrzeba podejmiemy zdecydowane i rewolucyjne działania przeciwko dalszym posunięciom, które mają zakłócić spokój i bezpieczeństwo obywateli" - głosi poniedziałkowy komunikat Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Według informacji agencji Fars w Iranie w protestach uczestniczyło łącznie ponad 87 tysięcy osób. Około 1000 osób zostało aresztowanych.

Iran jest krajem posiadającym jedne z największych zasobów ropy na świecie, ale w ostatnich miesiącach boryka się z problemami gospodarczymi spowodowanymi ponownym nałożeniem na ten kraj sankcji przez USA, po wcześniejszym jednostronnym wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego zawartego przez Zachód z Iranem w 2015 roku.

Od czasu wycofania się USA z porozumienia nuklearnego wartość irańskiej waluty - riala - zmniejszyła się dziesięciokrotnie - zauważa Sky News.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA