fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Andrzej Duda: Trzeba upamiętnić Rzeź Wołyńską, by poprawić relacje z Ukrainą

Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej złożył kwiaty przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. - Potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami, naszymi państwami - mówił.

– Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim (…) to jedna rzecz jest pewna: potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się wydarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi państwami – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- A warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, po to żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich. Te relacje na przyszłość na tym musimy budować - dodał.

Dziś przypada 76 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińska Powstańcza Armia oraz ukraińska ludność cywilna zaatakowała miejscowości zamieszkiwane przez polską ludność.

Zdaniem historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tys. Polaków. 

Od 2017 roku między Polską a Ukrainą trwa spór w sprawie ekshumacji szczątków polskich ofiar.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA