fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Singapur się powiększa, więc Malezja nie sprzeda mu piasku

AFP
Malezja, główne źródło piasku dla Singapuru, zakazała jego eksportu - informują władze w Kuala Lumpur. Zakaz może skomplikować plany Singapuru związane z powiększaniem terytorium tego miasta-państwa - pisze Reuters.

Singapur planował m.in. rozbudowę megaportu Tuas, który ma się stać największym terminalem kontenerowym na świecie.

Od momentu wybicia się na niepodległość w 1965 roku Singapur powiększył swoje terytorium o jedną czwartą - głównie dzięki importowi piasku, który następnie jest wykorzystywany do powiększania obszarów nadbrzeżnych.

Premier Malezji Mohamad Mahathir miał wprowadzić całkowity zakaz eksportu piasku z kraju 3 października 2018 roku - co potwierdziły Reutersowi dwa źródła. Informatorzy agencji twierdzą, że decyzja ta miała związek z tym, iż premier był niezadowolony, że malezyjski piasek jest wykorzystywany do powiększania terytorium bogatszego sąsiada jego kraju. Premier miał też obawiać się, iż zyski z eksportu piasku czerpią skorumpowani, malezyjscy urzędnicy.

Rzecznik prasowy premiera potwierdził, że Malezja przestała eksportować piasek, ale zaprzeczył, jakoby było to związane z planami powiększenia terytorium Singapuru.

O zakazie nie poinformowano publicznie, aby uniknąć dyplomatycznego sporu. Singapur nie komentuje tych doniesień.

Ministerstwo Narodowego Rozwoju Singapuru podkreśla, że kraj ten "ma liczne źródła piasku". Rząd "zachęca też przemysł do redukcji uzależnienia od piasku" - odpowiedział na pytania Reutersa resort.

Według informacji Reutersa Singapur, w związku z zakazem wprowadzonym przez Malezję, zaczął sprowadzać piasek m.in. z Indii - co znacznie powiększyło koszty jego sprowadzania.

W 2018 roku Singapur sprowadził 59 mln ton piasku z Malezji co kosztowało 347 mln dolarów. Piasek sprowadzany z Malezji sprowadzał 97 proc. importu tego surowca przez Singapur. Z kolei Malezja sprzedawała Singapurowi 95 proc. eksportowanego przez siebie piasku.

W ubiegłym roku terytorium Singapuru powiększyło się o 2,7 km kwadratowego - i było to największe powiększenie terytorium tego miasta-państwa w czasie dekady.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA