fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indie: Prawnuk premiera, wnuk premier, syn premiera rezygnuje

AFP
Rahul Gandhi zrezygnował z funkcji lidera głównej partii opozycyjnej, Indyjskiego Kongresu Narodowego, co zakończyło trwające kilka tygodni spekulacje na temat jego politycznej przyszłości po przegranych przez Kongres wyborach.

W liście z rezygnacją, który umieścił na Twitterze w środę, Gandhi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę partii w wyborach. Już wcześniej ogłosił, że zamierza podać się do dymisji.

Rahul Gandhi to prawnuk Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera Indii, wnuk premier Indii Indiry Gandhi i syn premiera Rajiva Gandhi.

W liście, w którym ogłasza rezygnację, Rahul Gandhi podkreślił, że choć nie ma w nim "nienawiści lub złości" wobec rządzącej krajem nacjonalistycznej BJP, to jednak "każda żywa komórka jego ciała instynktownie sprzeciwia się idei Indii" opartej na różnicach i nienawiści.

Rahul Gandhi stwierdził też, że Kongres "nie walczył tylko z partią polityczną... walczył z całą maszynerią indyjskiego państwa".

W wyborach z 2019 roku Kongres kierowany przez Rahula Gandhi zdobył zaledwie 52 z 543 mandatów w parlamencie. To tylko o kilka mandatów więcej, niż w 2014 roku, gdy partia ta zdobyła zaledwie 44 mandaty osiągając najgorszy wynik w historii.

Sam Gandhi stracił mandat w swoim rodzinnym okręgu, ale pozostanie parlamentarzystą ponieważ zdobył miejsce w parlamencie w innym okręgu.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA