fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Jak głosowali Ukraińcy w Polsce? Tymoszenko daleko

European People's Party [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Ukraińscy obywatele głosujący w czterech lokalach w Polsce wybrali do drugiej tury Wołodymyra Zelenskiego i Petra Poroszenkę - wynika z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Wyborczą.

Zelenski i Poroszenko faktycznie zmierzą się w drugiej turze wyborów, ale przewaga komika nad urzędującym prezydentem byłaby znacznie niższa, niż sygnalizują cząstkowe na razie wyniki. Według CKW po przeliczeniu 80,33 proc. protokołów prowadzi Zelenski z wynikiem 30,41 proc. Komik wyprzedza Poroszenkę (16,03 proc.) i Julię Tymoszenko (13,24 proc.), ale była premier z niewielką przewagą wygrywa z kandydatem sił prorosyjskich Jurijem Bojką (11,55 proc.)

Nieco inaczej ma się sytuacja w Polsce. Ukraińcy mogli głosować w czterech lokalach - w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Największą frekwencję zanotowano w Krakowie - do urn poszło tam 25,4 procent zarejestrowanych wyborców. Najmniej było ich w Lublinie - 645 z 3600, czyli mniej niż 18 procent.

We wszystkich lokalach wygrał Zelenski, a na drugim miejscu uplasował się Poroszenko. Jednak różnica między nimi jest mniejsza, niż notowana w całych wyborach. W Krakowie pretendent wygrał z urzędującym prezydentem różnicą zaledwie dwóch głosów - 719 do 717. W Warszawie proporcje wyniosły - odpowiednio 1520 do 1379, w Lublinie - 270 do 192 a w Gdańsku - 508 do 280. W skali całej Polski przekłada się to na wyniki 38,9 proc. poparcia dla Zelenskiego i 33,1 proc. dla Poroszenki.

Zaskoczeniem może być słaba pozycja w Polsce byłej premier Julii Tymoszenko. Szefowa Batkiwszczyny w wyborach zajęła trzecie miejsce, tymczasem w Polsce byłaby szósta. Jeszcze gorzej radził sobie prorosyjski kandydat Jurij Bolko - w całej Polsce uzyskał on łącznie zaledwie 43 głosy. W ogólnych wynikach jest zaś czwarty, z nieznaczną stratą do Tymoszenko. Trzecią pozycję w Polsce zajął były minister obrony narodowej Anatolij Hrycenko (11 proc.).

Kandydatów w wyborach było łącznie 39. Na siedmiu z nich nie zagłosował w Polsce nikt.

Czołówka zebranych wyników głosowania:

1) Wołodymyr Zelenski - 38,9 proc.
2) Petro Poroszenko - 33,1 proc.
3) Anatolij Hrycenko - 11,0 proc.
4) Ihor Smeszko - 5,6 proc.
5) Rusłan Koszułynski - 3,7 proc.
6) Julia Tymoszenko - 3,3 proc.
7) Ołeksandr Wiłkuł - 1,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA