fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szwajcaria: Czy minister powinien znać angielski?

AFP
Brak znajomości języka angielskiego u Guya Parmelina, członka siedmioosobowej Rady Federalnej (najwyższy organ władzy wykonawczej w Szwajcarii), jest przedmiotem debaty w Szwajcarii dotyczącej tego, czy minister tego państwa powinien znać angielski.

Parmelin od stycznia ma stanąć na czele Departamentu Spraw Ekonomicznych, Edukacji i Badań, a do jego obowiązków należeć będzie prowadzenie negocjacji ws. porozumień o wolnym handlu z Wietnamem, Indiami, Malezją i USA. Negocjacje będą prawdopodobnie prowadzone w języku angielskim - pisze thelocal.ch.

Parmelin pytany o znajomość angielskiego w 2015 roku, odpowiedział po angielsku "Mogę angielski rozumieć" (dosł. I can English understand), po czym dodał po francusku, że woli mówić w języku francuskim.

Co ciekawe, jak pisze thelocal.ch, w biografii ministra umieszczonej na stronie Rady Federalnej można przeczytać, że posiada on licencjat z zakresu łaciny i angielskiego.

Po wypowiedzi ministra w 2015 roku przeprowadzono sondaż na grupie aż 5739 Szwajcarów, którego uczestnicy w większości (77 proc.) stwierdzili, że Parmelin powinien umieć porozumiewać się po angielsku.

Parmelin odpierał potem zarzuty podkreślając, że może korzystać z tłumaczy, kiedy tylko ma taką potrzebę, a jego rozumienie wypowiedzi po angielsku jest na "akceptowalnym" poziomie.

Tymczasem Tim Guldimann, wysokiej rangi szwajcarski dyplomata w rozmowie z "20 Minuten" twierdzi, że znajomość angielskiego jest obowiązkowa dla ministra działającego na arenie międzynarodowej. Jak dodał zaufanie z politykami z innych krajów trudno zbudować z udziałem tłumacza.

Jednak Georg Lutz, politolog z Uniwersytetu w Lozannie zwraca uwagę, że szwajcarska konstytucja nie wymaga od szwajcarskich polityków tego, by byli wielojęzyczni (w Szwajcarii status języków urzędowych mają niemiecki, francuski, włoski i retoromański).

Parmelin objął stanowisko w Radzie Federalnej w 2015 roku. W 2016 roku stanął na czele Departamentu Obrony, Obrony Cywilnej i Sportu. Jego Departament na pytania o znajomość angielskiego przez ministra odpowiadał, że używany przez niego język francuski jest "międzynarodowym językiem dyplomacji".

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA