fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Theresa May: Rosja zagrożeniem dla wszystkich

AFP
Brytyjska premier Theresa May planuje powiedzieć w Brukseli unijnym przywódcom, że „Rosja jest zagrożeniem dla wszystkich”.

Brytyjski rząd ujawnił tekst, który premier Wielkiej Brytanii Theresa May odczyta na posiedzeniu Rady Europejskiej - informuje POLITICO. Brytyjska premier ma powiedzieć, że atak na rosyjskiego podwójnego agenta Sergieja Skripala w Salisbury na początku marca był "usiłowaniem zabójstwa za pomocą nielegalnej broni chemicznej, o której wiemy, że posiada ją Rosja”.

W opinii May, inne kraje Unii Europejskiej zgadzają się z opinią Wielkiej Brytanii, że Rosja jest odpowiedzialna za atak oraz z tym, że użycie środka paraliżującego nowiczok było "jawnym pogwałceniem" prawa międzynarodowego.

W tekście przemówienia Theresy May znalazła się ostra konkluzja mówiąca, że: "niebezpieczeństwo ze strony Rosji nie zna granic i dlatego wszyscy jesteśmy zagrożeni".

Choć Rada nie potwierdzi jasno rosyjskiej odpowiedzialności za zamach w Salisbury, Theresa May ma w planie powiedzieć, że Wielka Brytania zadowolona jest ze wsparcia ze strony swoich sojuszników. ”Cieszymy się z poparcia, jakie dotychczas wykazali przywódcy Unii” - ma powiedzieć May.

POLITICO dowiedziało się również, że język planowanego komunikatu po posiedzeniu Rady Europejskiej nie będzie stanowczy. Tekst zawiera jedynie sformułowanie: "Unia Europejska bardzo poważnie podchodzi do oceny rządu Wielkiej Brytanii, że jest wysoce prawdopodobne, że odpowiedzialność ponosi Federacja Rosyjska".

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę, że „nonsensem jest sądzić, że za zamachem na Skripala i jego córkę Julię stoi Moskwa”.

Skripal oraz jego córka przebywają w szpitalu w stanie krytycznym od 4 marca.

Źródło: Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA