fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Europosłowie PO: Skandaliczne słowa prezydenta

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wzywamy prezydenta do wycofania się z tej skandalicznej wypowiedzi i powstrzymania się w przyszłości od działań szkodzących polskiej racji stanu - piszą w oświadczeniu europosłowie PO, krytykując słowa Andrzeja Dudy, który porównał członkostwo Polski w UE do zaborów.

Słowa polskiego prezydenta padły podczas spotkania z wyborcami w Kamiennej Górze.

- Bardzo często ludzie mówią: Ach, po co nam Polska, Unia Europejska jest najważniejsza. Bywają takie głosy. To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów - powiedział wówczas Duda.

Dziś na słowa prezydenta zareagowali europarlamentarzyści Platformy Obywatelskiej.

W oświadczeniu piszą, że słowa prezydenta przyjęli z "najwyższym oburzeniem", uznając to porównanie za nie tylko "bezpodstawne i pozbawione sensu", ale też sprzeczne z odczuciami wielu Polaków.

"UE, zbudowana na fundamencie wspólnych wartości, nie jest zaborcą, lecz wspólnotą demokratycznych państw"- piszą europosłowie. 

Zwracając uwagę, że Polska nie tylko "w pełni suwerennie decyduje o swoich sprawach i w suwerenny sposób dzieli się z innymi państwami UE odpowiedzialnością za losy kontynentu", ale też jest największym beneficjentem środków z unijnego budżetu.

Europosłowie PO piszą, że ignorowanie tych faktów przez głowę państwa jest sprzeczne z polską racją stanu, a "kłamliwa i nieodpowiedzialna" wypowiedź Andrzeja Dudy wynika albo z "kompromitującego braku elementarnej wiedzy", albo - "co gorsza - stanowi element  świadomej kampanii dezinformacyjnej, mającej na celu zohydzenie i oczernienie UE w oczach Polaków".

Europosłowie podkreślają, że działania te "godzą w najbardziej żywotne interesy Polski" i wzywają innych parlamentarzystów UE, szczególnie z PiS, do odcięcia się od "nieodpowiedzialnych i szkodliwych" słów prezydenta.

Andrzeja Dudę z kolei wzywają do wycofania się "wycofania się z tej skandalicznej wypowiedzi i powstrzymania się w przyszłości od działań szkodzących polskiej racji stanu".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA