fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prof. Strzembosz: Humorystyczne zarzuty pod adresem prezesa TK

prof. Adam Strzembosz
YouTube
Były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz uważa, że zarzuty pod adresem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego są "dość humorystyczne"

- Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest przygotowywana w złej wierze i zmienia ustrój państwa bez zmiany ustawy zasadniczej - powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński z sejmowej trybuny podczas debaty nad projektem.

Jak mówił, "sumienie nie pozwala mu milczeć, a milczenie byłoby przyzwoleniem na arbitralne rozwiązania z projektu".

 

W jego opinii parlament jest głosem przedstawicieli suwerena. "Suwerenem jest cały naród polski, a nie jego część, która głosowała na daną partę polityczną" - oświadczył.

W odpowiedzi na te słowa Stanisław Piotrowicz z PiS mówił: "Czy komuś przyszło do głowy, że prezes sprzeniewierzy się zasadzie apolityczności i stanie na czele opozycji? Prezes Rzepliński bronił tu ustawy, którą sam napisał; ja bym się tego wstydził".

Prof. Adam Strzembosz uważa, że zarzuty kierowane w stronę prof. Rzeplińskiego są "dość humorystyczne". Były prezes Sądu Najwyższego powiedział, że przez osiem lat zabierał głos w Sejmie.

- To jest uprawnienie prezesa Sądu Najwyższego czy Trybunału Konstytucyjnego, że wypowiada własne poglądy, a nie poglądy Trybunału. Przecież Trybunał nie ma formy wypowiedzi sejmowej - mówił w TVN24.

Strzembosz uważa, że Andrzej Rzepliński stał się wrogiem PiS, gdyż sprawdził się jako prezes TK i nie daje się podporządkować.

- Broniąc trójpodziału władz i niezależności Trybunału występuje odważnie i po męsku, tak jak należy tego oczekiwać po prezesie Trybunału - mówił.

Były prezes SN mówił również o swojej ocenie działań Jarosława Kaczyńskiego. - Pewnie ma jakiś jasny, nieznany mi projekt przekształcenia państwa, budowy osobowości Polaków - powiedział.

- W jednym z wywiadów powiedziałem, że przejdzie do historii jak się cofnie. Mąż stanu umie się wycofać z błędów, które popełnił - dodał.

Więcej: TVN24.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA