fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Darowizna od zamężnej siostry - podatku nie będzie - interpretacja podatkowa

Fotolia.com
Nie ma znaczenia, że darowizna będzie pochodzić z majątku wspólnego siostry i szwagra, jeśli stronami umowy jest rodzeństwo.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, jak rozliczyć darowiznę nieruchomości między członkami najbliższej rodziny.

Pytanie zadała kobieta, której siostra chce podarować zabudowaną działkę o powierzchni 1,6 ha. Chodzi o część gospodarstwa rolnego, które starsza z sióstr i jej mąż otrzymali od rodziców w 2005 r. Darowizna została objęta małżeńską wspólnością ustawową. Kobieta zapytała, czy darowizna będzie zwolniona z podatku, gdy będzie pochodzić z majątku wspólnego siostry i jej męża, ale zostanie zawarta w formie aktu notarialnego między siostrami. Wątpliwości wynikają z faktu, że tylko rodzeństwo jest wymieniane w tzw. zerowej grupie podatkowej, uprawniającej do zwolnienia z daniny. Do grupy tej nie zalicza się natomiast małżonków rodzeństwa.

Dyrektor KIS zgodził się, że wnioskodawczyni nie zapłaci podatku. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione z daniny jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez: małżonka, zstępnych (dzieci i wnuki), wstępnych (rodzice i dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy, na specjalnym druku. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie notarialnej.

„Nie ma znaczenia, że darowizna pochodzi z majątku wspólnego siostry i jej męża" – napisał dyrektor KIS.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 37 § 1 pkt 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego (wyjątkiem są drobne darowizny). Bez tego darowizna będzie nieważna. Ale ważność umowy zawartej przez tylko jednego z małżonków zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego z nich.

Według dyrektora KIS z przepisów tych nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.

„W przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku. Nabycie nieruchomości nastąpi na podstawie darowizny otrzymanej od siostry, skorzysta więc ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn" – rozstrzygnął dyrektor KIS.

numer interpretacji 0111-KDIB4.4015. 147.2017.1.JKU

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA