fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

e-Deklaracje Desktop – koniec wsparcia dla Win XP/Vista, Linux i MacOS

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Podatnicy korzystający z komputerów z systemem operacyjnym Windows XP/Vista, Linux i MacOS tracą możliwość złożenia deklaracji podatkowej w aplikacji e-Deklaracje Desktop.

W przypadku Windows XP/Vista decyzja Ministerstwa Finansów o zakończeniu wsparcia dla aplikacji e-Deklaracje Desktop podyktowana jest  względami bezpieczeństwa danych użytkowników.

- Zakończenie wsparcia dla systemów Windows XP/Vista przez producenta (Microsoft) oznacza brak nowych łatek bezpieczeństwa i obsługi nowych algorytmów szyfrowania. Z tego powodu Ministerstwo Finansów nie może dalej wspierać aplikacji e-Deklaracje Desktop i wtyczki (plugin) e-Deklaracje dla tych systemów operacyjnych - tłumaczy MF.

MF przypomina, że aplikacja działa prawidłowo w Windows 7, 8, 10.

Natomiast ze względów technologicznych aplikacja nie będzie dłużej wspierana w systemach Linux i MacOS. W przypadku Linuksa jest to niemożliwe z powodu zakończenia wsparcia producenta systemu dla środowiska uruchomieniowego AdobeAIR i technologii AdobeFlash.

W przypadku MacOS firma Apple wprowadziła zmiany w przeglądarce internetowej Safari od wersji 12 na platformie MAC OS. Usunięto wsparcie dla wtyczek, które wykorzystują technologię Netscape Plug-In API (NPAPI). Z tego powodu aplikacja e-Deklaracje Desktop, która wykorzystuje to rozwiązanie, nie może uruchamiać formularzy deklaracji podatkowych.

MF  zachęca podatników do rozliczania się na portalu podatki.gov.pl, np. w usłudze Twój e-PIT lub przy pomocy formularzy interaktywnych wysyłanych do systemu e-Deklaracje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA