fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nowożeńcy pod lupą fiskusa – wyjaśnienia skarbówki

Adobe Stock
W środę na łamach portalu „Rzeczpospolitej” za „Gazetą Ostrowiecką” informowaliśmy, iż Ostrowiecki Urząd Skarbowy wzywa pary młode, które w 2016 roku brały ślub, do rozliczenia kosztów organizacji wesela.

Na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Kielcach ukazało się wyjaśnienie do artykułu „Fiskus grilluje nowożeńców". Podkreślono w nim, że jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest likwidacja szarej strefy.

Jak czytamy, urzędy skarbowe woj. świętokrzyskiego, w ramach swoich uprawnień, prowadzą kontrole podatkowe w różnych obszarach. Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął kontrolę u jednego z podmiotów świadczących usługi w zakresie organizacji przyjęć okolicznościowych, m.in. wesel, komunii. Materiał dowodowy podczas toczącej się kontroli zbierany był z różnych źródeł. – W związku z pozyskanymi informacjami urząd skarbowy wytypował grupę osób, które mogły korzystać z usług kontrolowanego podmiotu i zwrócił się do nich z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu usług związanych z organizacją przyjęcia - informuje skarbówka.

W komunikacie zaprzeczono jakoby urząd skarbowy „wzywał i groził" konsekwencjami karnymi za nieprzekazanie przez nowożeńców informacji. Jak zaznaczono, udzielenie wszelkich wyjaśnień miało wyłącznie charakter dobrowolny, a brak ich udzielenia nie wiązał się z żadnymi karami. - Osoby mogły przekazać informacje drogą pocztową lub elektroniczną z wykorzystaniem platformy ePUAP, bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie skarbowym – wskazała Izba Administracji Skarbowej w Kielcach.

W komunikacie podkreślono jednocześnie, że przedmiotem kontroli podatkowej jest podmiot świadczący usługi, a nie osoby nabywające usługi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA