fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radosław Śmigulski. Przyszły rok będzie trudny dla PISF

Radosław Śmigulski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Był dyrektorem Agencji Filmowej TVP, dyrektorem generalnym Syrena Films i zastępcą dyrektora ds. marketingu i sprzedaży w Totalizatorze Sportowym. Polskim Instytutem Sztuki Filmowej kieruje od grudnia 2017
KFP/REPORTER, Mateusz Ochocki
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski opowiada Barbarze Hollender, jak powinien funkcjonować rynek filmowy, o wielkiej amerykańskiej produkcji za 155 milionów złotych, której bohaterem ma być Witold Pilecki, i o niezależności twórców.

Plus Minus: Jak pan ocenia dziś polskie kino?

Przekładając na sytuację w piłce nożnej: chciałbym, żeby sukcesy Roberta Lewandowskiego nie usprawiedliwiały poziomu ekstraklasy.

Nie spodziewałam się takiej odpowiedzi. Mam wrażenie, że nasze kino szybuje wysoko. Jest różnorodne, zbiera nagrody na ważnych, zagranicznych festiwalach, a w ostatnim roku do kin przyciągnęło 20 mln widzów.

Wszystko prawda. Tylko, że jeśli odejmiemy od tych 20 mln wyniki tytułów Patryka Vegi, komedii romantycznych i jednego filmu Wojciecha Smarzowskiego „Kler", już tak dobrze nie będzie. Kino wielu pokoleń – zgoda. Ale nagrody na najważniejszych festiwalach zawdzięczamy niewielkiej liczbie artystów: Pawłowi Pawlikowskiemu, Gośce Szumowskiej, Agnieszce Smoczyńskiej, ostatnio Janowi Komasie. Oczywiście Agnieszce Holland, ale ona od lat jest klasą światową. Porównuję ich do Lewandowskiego, bo odnoszą sukcesy ponad miarę.

Co to znaczy: ponad miarę?

Nie mówię o jakości ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA