fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od PiS do Hołowni. Katolicyzm politycznego użytku

Partia Jarosława Kaczyńskiego wybrała taki model relacji z Kościołem, w którym religia legitymizuje władzę (na zdjęciu prezes PiS podczas obchodów rocznicy powstania Radia Maryja, Toruń, 2015 r.)
Forum, Piotr Małecki
Wśród sił politycznych uważających chrześcijaństwo za punkt odniesienia coraz bardziej wyraźne są trzy różne stanowiska. Łączy je silne polityczne instrumentalizowanie religii. Zupełnie jakby Chrystus nie wzywał do nawracania najpierw samych siebie, do dawania świadectwa miłości, a dopiero potem do głoszenia Ewangelii innym.

W poniedziałek rano Polska Agencja Prasowa nadała w mediach społecznościowych depeszę oznaczoną jako pilna. Zawierała cytat z wypowiedzi szefa Forum Młodych PiS Michała Moskala. Warto zapamiętać nazwisko warszawskiego radnego – ten młody człowiek jest nie tylko liderem pisowskiej młodzieżówki, ale też dyrektorem biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego. „PiS to konserwatywna formacja; doceniam ideologicznie zaangażowanie Solidarnej Polski, ale zamiast zrażać kolejne grupy społeczne, otwórzmy bramy dla wszystkich, którzy mogą dać się przekonać do naszej wizji świata" – mówił.

To oczywista aluzja do sporu, który toczy się między partią Zbigniewa Ziobry a resztą PiS, w którym minister sprawiedliwości i współpracownicy z jego partii Solidarna Polska stawiają na ostry polityczny konflikt na tle światopoglądowym. Wypowiedź Moskala dla PAP miała zresztą miejsce w pierwszym dniu po powrocie Jarosława Kaczyńskiego z urlopu.

Pół godziny p...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA