fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Elsevier konta naukowcy. Bunt amerykańskich uczonych

shutterstock
Uczeni wypowiadają posłuszeństwo wydawcom specjalistycznych, prestiżowych pism naukowych. Zanosi się na prawdziwą wojnę.

Sektor publikacji naukowych jest jednym z najbardziej opłacalnych na świecie. Jednocześnie jest szeroko krytykowany w środowiskach badaczy, na uniwersytetach, w instytutach, laboratoriach, obserwatoriach astronomicznych. Są to abonenci wydający ciężkie miliony na publikacje naukowe.

I oto teraz, w środku lata 2019, pojawia się informacja zupełnie niepasująca do tak zwanego sezonu ogórkowego – prestiżowy Uniwersytet Kalifornii (University of California), akademicki olbrzym, postanowił wstrzymać swoje wydatki w tej dziedzinie. UC to uniwersytet publiczny w stanie Kalifornia złożony z dziesięciu uniwersytetów. W skład tego zespołu wchodzi także system California Community Colleges. Z tych uczelni pochodzi 37 noblistów. Pierwszy kampus założono w 1868 r. w Berkeley, najnowszy w 2005 r. w Merced.

Zbuntowani uczeni

Po drugiej stronie kolosem jest Elsevier – firma zajmująca się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej i jednocześnie jedno z naj...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA