fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z Polski do USA. Tajemnicza podróż ojca Berniego Sandersa

Rodzice Berniego Sandersa, Elias i Dorothy, oraz on i jego starszy brat Larry
Twitter, Bernie Sanders
Sto lat temu ojciec barwnego polityka starającego się teraz o najwyższy urząd w najważniejszym państwie świata dotarł do Stanów Zjednoczonych. Właściwie to docierał tam dwa razy – pierwszy raz był szczególnie tajemniczy i dotychczas nieopisany. Odtwarzanie tej emigranckiej drogi jest fascynujące.

Bernie Sanders ma 78 lat, lewicowe poglądy i wysokie notowania wśród kandydatów, którzy walczą o nominację Partii Demokratycznej do wyborczego starcia z Donaldem Trumpem w listopadzie. Gdyby wygrał, byłby pierwszym amerykańskim prezydentem, którego ojciec pochodził z Polski: urodził się tu (gdy jej nie było na mapie) i ją opuścił (gdy właśnie znowu się pojawiła).

Ojciec Berniego, Eliasz (potem Elias lub po prostu Eli, a na nagrobku w hebrajskiej wersji Eliahu Ben Jehuda), był polskim Żydem, polski podawał amerykańskim urzędnikom imigracyjnym jako język, w którym czyta i pisze. To jedna z informacji, które można wyczytać w ogólnie dostępnych dokumentach z Ellis Island u wrót Nowego Jorku, dokąd dopływali przez Atlantyk kandydaci na Amerykanów. Ale żeby do niej dotrzeć, trzeba znać nazwisko panieńskie matki, czyli babki senatora.

Owszem, dzięki wyszukiwarce fundacji, która zebrała dokumenty dawnego centrum przyjmowania imigrantów, dowiadujemy ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA