Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.03.2021 17:35 Publikacja: 19.03.2021 18:00
Wiosenne roztopy w miasteczku Gjogv. Liczba godzin słonecznych w ciągu roku oscyluje tu w granicach 840 (na Mazowszu 1900)
Foto: Shutterstock
Mamy do zaoferowania międzynarodowej społeczności własny dorobek badawczy. Pandemia sprawiła, że dostęp do najnowszych odkryć ma kluczowe znaczenie, podobnie jak ich wymiana na płaszczyźnie globalnej" – komentował na początku lutego Kaj Leo Holm Johannesen, minister zdrowia Wysp Owczych. Właśnie minął rok, odkąd zapobiegliwością wykazali się badacze z Farerskiej Agencji ds. Żywności, Weterynarii i Środowiska (Heilsufro?iliga Starvsstovan). W styczniu 2020 r. szef tej instytucji Debes Hammershaimb Christiansen ostrzegł rząd Wysp Owczych o zagrożeniu, jakie może spowodować wirus z chińskiego Wuhanu. Farerskie władze nie zbagatelizowały alarmu. „Błyskawicznie dostosowano nasze laboratorium testowania łososi do produkcji zestawów testowych w kierunku Covid-19 u ludzi. Zmieniliśmy trzy składniki charakterystyczne dla badania koronawirusa, skonfigurowaliśmy maszyny i mogliśmy działać" – opowiadał Christiansen. Farerskie laboratorium od 20 lat wykonuje rokrocznie 10–15 tys. testów pod kątem nowych ognisk epidemii u ryb, po tym jak na początku XXI w. wirus ILA uśmiercił 90 proc. populacji farerskiego łososia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas