fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

.Nowoczesna

Szłapka: Wspólna lista całej opozycji w 2019 roku

Fotorzepa/Michał Kolanko
- To będą historyczne wybory - mówił o stawce wyborów parlamentarnych w 2019 roku Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej. W swoim przemówieniu na Radzie Krajowej Nowoczesnej w Warszawie zaproponował, aby cała opozycja wystawiła wspólną listę. - Przyjmijmy z góry, że nie zrealizujemy swoich programów, że nie zmienimy systemu podatkowego, nie zreformujemy gospodarki, nie wprowadzimy reformy edukacji. To nie będzie czas koalicji dla realizacji programu politycznego. Zrobimy tylko i aż tyle, że przywrócimy zasady demokratyczne i państwo prawa - stwierdził.

Szłapka zaproponował, aby ta lista obejmowała polityków od prawej, do lewej strony sceny politycznej. - Tylko gdy przyjmiemy założenie Konstytuanty, a nie zwykłych wyborów partyjnych, możliwe jest zwycięstwo. Bo tylko wtedy możliwa jest wspólna lista- jedna wspólna lista. Wspólna lista, która obejmie wszystkich rozumiejących, że bez reguł gry nie ma demokracji. Wspólna lista, na której jest miejsce dla wszystkich partii opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL, SLD, i Partii Razem, wszystkich, które akceptują reguły demokratycznego państwa prawa. Wspólna lista, na której jest miejsce dla Roberta Biedronia, Barbary Nowackiej, ale także polityków prawicy - powiedział.

To pierwsza tego typu propozycja, która pada ze strony przedstawiciela opozycyjnej partii politycznych w Sejmie. Szłapka zaproponował też, by na tej liście byli przedstawiciele organizacji pozarządowych takich jak Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP, Wolne Sądy, KOD, Projekt: Polska. Jak dodał, czas na rywalizację programu będzie później. Zaproponował też program dla powołanego po zwycięstwie opozycji Sejmu, w tym wprowadzenie dodatkowych bezpieczników konstytucyjnych, otwarcie systemu partyjnego, odbudowa niezależnego TK, SN, KRS  - Nie szukajmy polskiego Macrona, tylko nim bądźmy - zakończył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA