Odpady impregnowane kreozotem powinny być utylizowane, jednak  jest to trudne, gdyż impregnat wchodzi w bezpośredni kontakt z glebą lub wodą, a gdy podkłady są spalane,  toksyczne substancje uwalniają się do środowiska.

Metoda opracowana na Uniwersytecie Warszawskim umożliwia ponowne, bezpieczne wykorzystanie drewna impregnowanego kreozotem, na przykład, trociny mogą być  użyte w ogrodnictwie, do produkcji peletu czy brykietów.

W pierwszej fazie procesu oczyszczania, szkodliwe substancje są wypłukiwane z drewna, następnie  następuje oczyszczanie przy pomocy mikroorganizmów podawanych w specjalnym biopreparacie. W jego skład wchodzą bakterie, które żywią się kreozotem, związki wchodzące w skład kreozotu są dla nich źródłem węgla i energii. Wymywanie kreozotu z drewna odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych kontenerach i zajmuje kilka godzin, oczyszczanie płynu kreozotowego przez bakterie zajmuje od 15 do 30 dni. Wykorzystywane mikroorganizmy nie są modyfikowane genetycznie, ani nie są patogenne, pozyskuje się je ze środowisk skażonych kreozotem.

Do 2025 roku w Polsce ma zostać zmodernizowanych 9 000 kilometrów torowisk, oznacza to konieczność utylizacji ponad 15 milionów drewnianych podkładów kolejowych. Kreozot używany jest od 1839 roku do konserwacji produktów drewnianych przeznaczonych do stosowania na otwartej przestrzeni. Substancja jest produkowana ze smoły węglowej. Trwałość drewna zabezpieczonego tym impregnatem wynosi średnio 30 lat.