fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Pozwolenie na budowę na starych zasadach do końca roku

Pozwolenie na budowę
Wnioski o pozwolenie złożone do końca roku będzie obowiązywała stara procedura.
Adobe Stock
Wniosek o pozwolenie na budowę złożony do końca tego roku będzie rozpatrzony na obecnych zasadach.

Taką propozycję zawiera projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nowe przepisy przewidują, że wnioski o wydanie pozwolenia na budowę złożone do końca tego roku będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach. Projekt spełnia postulaty inwestorów. Od dawna o to zabiegają.

Od 1 stycznia 2021 r. zmniejszy się poziom EP, czyli energii nieodnawialnej, z 85 do 65 kWh/m2/rok. Oznacza to, że od przyszłego roku łączne zużycie energii pierwotnej (EP) przez nowe budynki ma się zmniejszyć o 20 proc. Będą też zaostrzone parametry przenikalności dla ścian, okien i stropów. Nowe przepisy z surowszymi wymogami EP będzie się stosować także do wniosków o wydanie pozwolenia na budowę złożonych do końca roku, jeżeli urząd nie zdąży do tego czasu wydać decyzji. To może dotyczyć tysięcy wniosków.

Przez pandemię są duże opóźnienia w załatwianiu formalności budowlanych. Gdyby nie przygotowywany projekt, inwestor musiałby składać wniosek raz jeszcze i przygotować projekt budowlany uwzględniający zmiany.

Projekt został opublikowanym na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Etap legislacyjny: uzgodnienia publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA