fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: wysokie upusty na gruntach Skarbu Państwa w stolicy

AdobeStock
Warszawiacy, którzy uwłaszczyli się na gruntach Skarbu Państwa, dostaną wysokie bonifikaty w opłacie przekształceniowej.

Wojewoda mazowiecki zdecydował się podnieść upusty właścicielom lokali w blokach oraz właścicielom domów jednorodzinnych. W tym celu wydał zarządzenie, o czym w czwartek poinformował.

Wyniesie ona tyle samo co bonifikata dla osób mieszkających na gruntach komunalnych, czyli w większości wypadków 98 proc. opłaty przekształceniowej. A tam, gdzie użytkowanie wieczyste ustanowiono co najmniej przed 50 laty - 99 proc. Pod warunkiem że opłatę zapłaci się jednorazowo .

Prawo do podniesienia upustów dała wojewodom ostatnia nowelizacja ustawy przekształceniowej.

Ustawa przewiduje, że wysokość upustu zależy od tego, czy grunt, na którym uwłaszczył się użytkownik, przed Nowym Rokiem był własnością Skarbu Państwa czy gminy. Te pierwsze są obowiązkowe i wynikają z ustawy przekształceniowej.

Gdy właściciele lokali (domów) zdecydują się na uregulowanie należności w tym samym roku, w którym nastąpi przekształcenie, bonifikata wyniesie 60 proc. W drugim roku będzie to 50 proc., w trzecim – 40 proc., w czwartym – 30 proc., w piątym – 20 proc., a w szóstym roku – 10 proc. BdTXT - W - 8.15 J: Tymczasem wiele gmin wprowadziło o wiele wyższe bonifikaty niż te ustawowe obowiązujące dla gruntów Skarbu Państwa. Tak się stało m.in.w Warszawie czy Gdańsku. Są jednak i takie miasta jak Kraków czy Lublin, w których bonifikaty wynoszą tyle samo Ostatnia nowela przewiduje, że tam, gdzie gminy wprowadziły bonifikaty wyższe aniżeli 60 proc., wojewoda też może podnieść dla gruntów SP. I tak się też stało w Warszawie.

Bonifikata w opłacie przekształceniowej w stolicy weszła już w życie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA