fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Dom Księcia w Częstochowie wystawiony na sprzedaż za ponad 10 mln zł

Wikimedia Commons (Przykuta BY-SA 3.0)
Za wybudowany dla jednego z Romanowów budynek miasto ustaliło cenę wywoławczą na poziomie nieco ponad 10 mln złotych.

Miasto Częstochowa postanowiło sprzedać Dom Księcia wraz z działkami położonymi przy ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 4, ul. Jana III Sobieskiego 3a oraz alei Wolności 44. Cenę wywoławczą ustalono na 10 339 828,68 zł brutto, a wadium na 1 033 990 zł. Przetarg odbędzie się 10 października o godz. 10.00 w sali sesyjnej urzędu miasta.

Dom Księcia to jedna z charakterystycznych niesakralnych budowli Częstochowy. Wybudowano go w latach 1912-13 na zlecenie księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. W tamtym czasie był to największy budynek mieszkalny w Częstochowie. Jego bryła uległa zmianie w czasie remontu w latach 30. XX wieku, gdy usunięto dwie kopuły. Także w latach 30. ostatecznie pozbawiono Romanowów praw do budynku – wdowa po Michale Aleksandrowiczu, Natalia Szeremietijewska przegrała wówczas postępowanie sądowe o budynek.

Charakterystyczna budowla w XX-leciu należała do Wojska Polskiego i kwaterowano tam oficerów. Mieszkał tam między innymi Stanisław Maczek, w czasie gdy dowodził 7 Dywizją Piechoty. Po II wojnie była własnością miejską i znajdowały się tam mieszkania kwaterunkowe. Od lat Dom Księcia wymaga generalnego remontu, ale wciąż nie udało się do niego doprowadzić. W 2008 roku kosztorys remontu opiewał na kwotę 40 mln złotych. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA