fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ikea projektuje specjalne domy dla osób z zanikami pamięci

Domy BoKlok
Flickr, fot. Hans Nerstu
Szwedzka sieć meblarska wyszła z nowym prospołecznym pomysłem - zaprojektowała wyjątkowe domy skierowane dla osób starszych i chorych na demencję.

Ikea rozpoczęła w Szwecji nowy projekt, mający na celu pomóc osobom cierpiącym na demencję, a więc posiadającym zaburzenia funkcji poznawczych, w tym uszkodzenia pamięci i obniżoną sprawność umysłową. Na chorobę tę cierpią przede wszystkim osoby starsze i jest ona dużym obciążeniem dla rodziny i opiekunów – pacjent wymaga bowiem ciągłej opieki i kontroli, by nie stwarzał zagrożenia dla siebie i otoczenia. 

Czytaj także: Amazon sprzedaje supertanie domy. Zbudujesz je w 2 dni 

Z rozwiązaniem wyszła znana sieć meblarska, która zaprojektowała specjalne domy skonstruowane w taki sposób, by mogły w nich bezpiecznie mieszkać osoby cierpiące na zaburzenia pamięci. Ikea zadbała o wiele szczegółów, które mają ułatwić życie domownikom – i zapewnić spokój ich bliskim. W łazienkach na przykład brakuje luster, a meble kuchenne wyposażone są w standardowe guziki i pokrętła zamiast ich nowoczesne odpowiedniki. Dom nie posiada zbyt wielu cyfrowych urządzeń, z kolei każdy zaopatrzony jest w wygodny ogród o „terapeutycznych” właściwościach, który ma skłonić pacjentów do spędzania czasu na zewnątrz. Blisko domów mają stanąć także świetlice, w których osoby starsze będą mogły się integrować i spotykać z bliskimi.

To nie tylko duży komfort dla chorych osób i ich rodzin, ale też oszczędność dla państwa, które w innym wypadku musiałoby samo pokryć koszty zadbania o osoby z demencją. A Szwecja jest starzejącym się społeczeństwem, w którym liczba osób chorych i wymagających pomocy będzie stale wzrastać, co będzie bardzo obciążające dla budżetu państwa. Zdecydowanie taniej i wygodniej jest zagwarantować starszym ludziom godne warunki w ich własnych domach niż w publicznych przytułkach i szpitalach. 

Pierwsze tego typu domy stanęły już w pobliżu Sztokholmu i w najbliższym czasie ma się pojawić ich więcej. Ikea zaprojektowała ich wnętrze, z kolei za budowę odpowiada firma BoKlok - będąca wynikiem współpracy Ikei ze Skanską. BoKlok zajmuje się produkcją domów szybkiego montażu, tanich i funkcjonalnych, wyposażonych w meble Ikei. Firma skupia swoją działalność głównie w krajach skandynawskich – od jej powstania w latach 90. łącznie oddała do użytku już ponad 11 tys. domów w Szwecji, Finlandii i Norwegii. Tanimi lokalami BoKlok interesują się również inne kraje, w tym Wielka Brytania, możliwe więc, że firma rozszerzy swoją działalność na inne rynki. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA