fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Zatrzasną bibliotekę

Bibliotekę może uratować tylko rozwiązanie systemowe, czyli stałe subsydium na działalność
123RF
Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP), jedna z siedmiu najstarszych w Polsce, zostanie zamknięta z początkiem 2017 roku. Powodem jest brak funduszy na kontynuowanie działalności.

Placówka bezskutecznie ubiegała się o dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chodziło o kwotę 741 tys. zł.

Bibliotekę może uratować tylko rozwiązanie systemowe, czyli stałe subsydium na działalność, na utrzymanie budynku, na wypłacanie pensji pracownikom. O takie rozwiązania systemowe zarząd TNP apelował w połowie listopada w liście do premier Beaty Szydło. Nic to jednak nie dało.

Placówka posiada status biblioteki naukowej. Księgozbiór liczy ponad 403 tys. jednostek, a do kolekcji specjalnej należy ok. 16 tys. zabytkowych woluminów, z czego ponad 8,5 tys. zapisano dotychczas w formie cyfrowej. Początek zbiorom Biblioteki im. Zielińskich dała w XIX wieku kolekcja 25 tys. woluminów przekazana przez Gustawa Zielińskiego (1809-1881), uczestnika powstania listopadowego, zesłańca syberyjskiego, poety i bibliofila.

W zbiorach starodruków Biblioteki im. Zielińskich znajdują się pochodzące z XV wieku inkunabuły — „Expositio super toto Psalterio" Johannesa de Turrecrematy, najstarszy polski druk tłoczony, wydany w Krakowie w 1474 roku, oraz Biblia z 1478 pochodząca z drukarni Antoniusa Kobergera w Norymberdze, a także „Boska Komedia" Alighieri Dantego z 1487, „Kronika świata" Wernera Rolewincka z 1492 i pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika z 1543 roku.

Placówka posiada również pierwszą na świecie książkę o rakietach „Artis magnae artilleriae pars prima" Kazimierza Siemienowicza z 1650, „Statut Łaskiego", z najstarszym drukowanym tekstem „Bogurodzicy" z 1506 oraz jedyne w polskich zbiorach pierwsze wydanie kompletu 80 grafik „Los Caprichos" Francisco Goi z 1799 roku. Jest tam także bogaty zbiór prasy, w tym z XIX wieku.

—pap, Nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA