fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Tajemnicza "Kropla": zero mózgu, 720 płci

AFP
Podczas konferencji prasowej w paryskim ogrodzie zoologicznym zaprezentowano "Kroplę" - tajemniczy organizm nie posiadający mózgu ani organów wewnętrznych, który potrafi się uczyć. Naukowcy głowią się, czym jest.

"Kropla" (Physarum Polycephalum) została nazwana tak na cześć horroru science-fiction ze Steve'em McQueenem, w którym tytułowa obca forma życia - "blob" - pochłania wszystko, co spotka za swojej drodze.

"Kropla" z paryskiego zoo to jednokomórkowa żywa istota, która wygląda jak grzyb, ale zachowuje się jak zwierzę.

Jest żółta, pozbawiona mózgu, żołądka i oczu, ale potrafi wykrywać i trawić pokarm. Nie ma nóg ani skrzydeł, ale potrafi się poruszać, przecięta na pół regeneruje się w 2 minuty. Ponadto ma niemal 720 płci.

 - "Kropla" to żywa istota, która jest jedną z tajemnic natury - powiedział Bruno David, dyrektor paryskiego muzeum historii naturalnej, którego częścią jest park zoologiczny. - Zaskakuje nas, ponieważ nie ma mózgu, ale jest w stanie się uczyć. Jeśli połączysz dwie "Krople", ta, która się nauczyła, przekaże swoją wiedzę drugiej - dodał David.

Naukowcy nie są w stanie na razie zakwalifikować "Kropli" do żadnego ze znanych gatunków.

- Wiemy na pewno, że to nie roślina, ale nie wiemy, czy to zwierzę, albo może grzyb - mówił David. - Zachowuje się zdecydowanie dziwnie jak na coś, co wygląda jak grzyb, zachowuje się jak zwierzę i potrafi się uczyć.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA