fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Naukowcy zagłosowali za zmianą definicji kilograma

Greg L/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Generalna Konferencja Miar i Wag (CGPM) zagłosowała za tym, że zostania wprowadzona zmiana definicji kilograma. Ich propozycja to pomiar oparty na prądach elektrycznych.

Wzorzec kilograma to obecnie walec o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonany z platyny i irydu. Znajduje się w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres koło Paryża.

Naukowcy uważają, że oficjalna definicja kilograma powinna opierać się na pomiarach wykonanych z wykorzystaniem prądów elektrycznych służących do określenia tej jednostki wagi.

Zmiany te nie będą odczuwalne w codziennym życiu, ale moment ten postrzegany jest jako rewolucja w zakresie wag i miar.

Oznacza to, że od 20 maja 2019 roku wszystkie jednostki, na których opierają się inne pomiary - w tym nie tylko kilogram, ale także metr, sekunda, amper, kelwin, kandela i kręt - będą oparte na stałych fizycznych. Do tej pory tylko kilogram określany był za pomocą przedmiotu.

W przeciwieństwie do metalowych brył, które obecnie stanowią podstawę do ważenia przedmiotów, stała nie będzie się stopniowo rozpadać ani zbierać kurzu, a także nie ma żadnego ryzyka, że spadnie na ziemię.

Nowy system będzie również lepszy do pomiaru najmniejszych i największych mas.

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA