fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

Grupa TZMO – mocna marka

Rzeczpospolita
Rynek farmaceutyczny w Polsce jako jedna z branż z najdłuższymi tradycjami w naszym kraju doświadczył gruntownych zmian w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Spółki farmaceutyczne dynamicznie się rozwijają i inwestują w badania i rozwój. W zestawieniu 12 czołowych firm większość stanową producenci leków, jak Polpharma czy Adamed Pharma. Są też dystrybutorzy farmaceutyków: Neuca, Farmacol.

Wyróżnienie Najważniejszej Firmy dla Polski w branży farmaceutyczno-medycznej otrzymała Grupa TZMO. Czołowy europejski producent i dostawca produktów medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych na rynek światowy. Produkty Grupy stanowią pierwszy wybór dla rzeszy polskich klientów, stale rośnie też liczba wiernych nabywców wyrobów firmy na światowych rynkach. To firma z polskim kapitałem, właściciel 54 firm w Polsce i za granicą. Nowoczesne zakłady i centra Szkoleniowo-Marketingowo-Logistyczne znajdują się w Rosji, na Ukrainie, w Indiach, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Produkty TZMO dostępne są w ponad 65 rynkach na pięciu kontynentach. W 2019 r. przychody ze sprzedaży przekroczyły 3 mld zł, zysk netto wyniósł 343 mln zł. Spółka zatrudniała ponad 7,1 tys. osób.

Kapituła Rankingu wyróżniła Grupę TZMO za jej rozwój i rozpoznawalność na rynku polskim i zagranicznym. Nie bez zaznaczenia był fakt, że to firma z polskim kapitałem. Jest rozpoznawalna niemal na całym świecie, a jej przychody z eksportu stanowią 70 proc. ogólnej sprzedaży.

Największą firmą produkującą lekarstwa i substancje farmaceutyczne w Polsce jest Polpharma. Należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie. W Grupie Polpharma i spółce stowarzyszonej zatrudnia ponad 7500 osób. Ma siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie oraz siedem ośrodków badań i rozwoju. Portfolio grupy obejmuje ok. 600 produktów, a kolejnych 200 jest w fazie rozwoju.

Czołowym dystrybutorem środków farmaceutycznych jest Grupa Farmacol. W 2019 r. przychody grupy przekroczyły 6,4 mld zł. Firma zatrudnia ponad 3 tys. osób.

W zestawieniu został ujęta także firma Medtronic Poland, globalny lider w zakresie technologii, usług i rozwiązań medycznych. Medtronic działa w ponad 260 miejscach i ponad 155 krajach.

Diagnostyka to obecnie największa w naszym kraju sieć laboratoriów medycznych, posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia. Posiada ponad 170 laboratoriów na terenie całej Polski, zatrudniając ponad 7 tys. specjalistów.

Ważne miejsce wśród firm farmaceutyczno-medycznych zajmuje Grupa Lux Med.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA