fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

Optima Logistics Group i PKP Cargo – duża skala

Najbliższe lata nie będą należały w branży transportowej do najłatwiejszych i to nie z tylko ze względu na koronawirusa.

Już rok 2019 był bardzo ciężki, przede wszystkim ze względu na rosnące koszty oraz przygotowania do brexitu. W ciągu najbliższych lat firmy transportowe będą musiały się jeszcze dostosować do regulacji związanych z Pakietem Mobilności. To nie koniec wyzwań. Kolejne to ochrona klimatu i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Trudno przewidzieć jak będzie wyglądał branża transportowa za dwa czy trzy lata.

W ramach branży transportowej Kapituła Rankingu Najważniejsze firmy dla Polski przyznała dwa wyróżnienia firmie Optima Logistics Group oraz PKP Cargo.

Optima Logistics Group to dynamicznie rozwijającą się firmą w branży TSL, która swoją działalność koncentruje na aktywnościach w sektorze usług transportowych, logistycznych i spedycyjnych. Głównym przedmiotem działalności są międzynarodowe i krajowe przewozy drogowe całopojazdowe i drobnicowe. Działa na rynku TSL od ponad dziesięciu lat. W stałej dyspozycji ma: 300 samochodów o ładowności do 1,5 t i 310 zestawów 33-paletowych (plandeki i chłodnie).

Kapituła Rankingu Najważniejsze firmy dla Polski wyróżniła firmę Optima Logistics Group za dynamiczny rozwój i kompleksowość oferty. Przychody firmy w ciągu dwóch lat wzrosły o ponad 50 proc. wyniosły w 2019 roku 648 mln zł, a zysk netto 9,2 mln zł, firma zatrudniała 471 osób. Dodatkowym atutem było kompleksowe i indywidualne podejście do klienta.

PKP Cargo to największy w Polsce i przodujący w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych. Oferuje zintegrowane łańcuchy logistyczne obejmujące różne rodzaje transportu. Sukces firmy opiera się na trzech filarach: know-how zdobytym przez lata działania na dużą skalę, zespole wykwalifikowanych pracowników oraz największym w Polsce, wciąż unowocześnianym taborze kolejowym, liczącym prawie 2500 lokomotyw i ponad 60 tys. wagonów.

Z usług PKP Cargo korzystają największe podmioty gospodarcze. Jest obecny w ośmiu krajach Unii Europejskiej. Przychody Grupy w 2019 roku wyniosły prawie 4,8 mld zł, a firma zatrudniała 23 657 osób.

Kapituła rankingu Najważniejsze firmy dla Polski wyróżniła PKP Cargo za kompleksowość usług i skalę działania. Firma rocznie przewozi ponad 120 mln ton towarów, realizując ponad 40 tys. zleceń spedycyjnych. Oferuje najnowsze rozwiązania logistyczne, wykorzystując strategiczne położenie Polski na skrzyżowaniu głównych szlaków transportowych Europy

W zestawieniu Najważniejszych firm dla Polski w branży transportowej znalazły się dwie firmy lotnicze. Polskie Linie Lotnicze LOT w 2019 zanotowały 19-proc. wzrost przychodów, a Enter AIR 24 proc. wzrost w porównaniu do 2018 roku. Jak będzie wygląda ich sytuacja w tym roku trudno przewidzieć. Już w PLL LOT planowane są zwolnienia. Podobnie jak w całej branży.

Wyjątek stanowią firmy kurierskie, których przychody podczas epidemii wzrosły. Firma DPD Polska w 2019 r. wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 2,3 mld zł i zatrudniała 3645 osób.

Największą spółka świadczącą usługi transportowe, która znajduje się w zestawieniu wiodących firm jest Grupa Raben. W 2019 roku zatrudniała ona 5377 osób, i wykazała przychody ze sprzedaży na poziomie 2,85 mld zł.

W zestawieniu ujęto jeszcze dwie spółki z sektora morskiego: Grupę Kapitałową Remontowa Holding, która świadczy usługi dla transportu stoczniowego, oraz Polską Żeglugę Morską, świadczącą usługi transportu morskiego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA