fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagrody Nobla

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

AFP
William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

W tym tygodniu poznamy laureatów Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. 

W tym roku nagroda trafiła do trzech naukowców, którzy badali, w jaki sposób komórki wyczuwają dostępność tlenu i dostosowują się do jego obecności.

Członkowie komitetu podkreślili, że od dawna wiadomo, iż tlen jest niezbędny do podtrzymywania życia, jednak mechanizmy molekularne, które leżą u podstaw tego, jak dokładnie komórki przystosowują się, gdy zmienia się dostępność tlenu, były pewnego rodzaju tajemnicą. 

Wśród faworytów do nagrody w dziedzinie medycyny wymieniano również Hansa Cleversa z Uniwersytetu w Utrechcie, który odkrył ważny szlak sygnałowy, zwany Wnt, w komórkach nowotworowych oraz macierzystych.

Nieoficjalnie mówiono również, że Nobla mogą zdobyć Amerykanie - John Kappler i Philippa Marrack. W ten sposób miał być doceniony ich wkład w zrozumienie mechanizmów chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Guillaina-Barrego".

W ubiegłym roku nagrodę zdobyli James. P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii. Przeprowadzone przez nich badania przyczyniły się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczenia nowotworów immunogennych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA