fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Rekordowy rok Volkswagena. Dostarczył 10,83 mln pojazdów

REUTERS/Kacper Pempel
Grupa Volkswagena zwiększyła w 2018 r. dostawy swych pojazdów o 0,9 proc. do rekordowych 10,83 mln ścigając się o pierwsze miejsce z sojuszem Renault-Nissan-Mitsubishi.

Sojusz nie opublikował jeszcze danych za ubiegły rok, ale w I półroczu dostarczył 5,54 mln sztuk, a w 2017 r. 10,6 mln. Toyota również nie ogłosiła swych statystyk, w grudniowej prognozie zapowiadała 10,55 mln.

Volskwagen poinformował, że główna marka dostarczyła 6,24 mln pojazdów, Audi 1,81 mln, a Porsche 256 tys. Oznacza to, że Audi zajęła trzecie miejsce na świecie w segmencie premium za BMW (2,49 mln sprzedanych, 2 125 026 wydanych samochodów) i Mercedesem-Benzem (2,31 mln sprzedanych).

Grupa stwierdziła, że trwające spory handlowe USA-Chiny pogorszyły klimat w Chinach w II półroczu, ale szef działu sprzedaży Christian Dehlheim spodziewa się, że popyt w Chinach pozostanie stabilny w bieżącym roku, choć w I kwartale będzie trudniej.

Dahlheim nie przewiduje istotnego wpływu finansowego nowych testów na emisję spalin (WLTP), które w 2018 r. kosztowały grupę miliard euro.

W grudniu dostawy grupy zmalały o 8,4 proc. do 916 200 pojazdów z 999 900 rok wcześniej, w Chinach spadek wyniósł 12,5 proc., w Europie o 5,6 i w Stanach 3,4 proc.

Sojusz z Fordem na salonie w Detroit

Volkswagen i Ford ogłoszą w przyszłym tygodniu (we wtorek) podczas salonu w Detroit o rozszerzeniu sojuszu, który wyjdzie poza dotychczasową współpracę w zakresie pojazdów dostawczych.

W dalszym ciągu trwają rozmowy o współpracy w dziedzinie pojazdów elektrycznych i autonomicznych, przebiegają dobrze — stwierdzili dwaj informatorzy. VW bada możliwość zainwestowania w dział aut autonomicznych Forda, a Amerykanie rozważają korzystanie na podstawie licencji z niemieckiej płyty podłogowej MEB dla pojazdów elektrycznych.

Odrębnie VW podał o zwerbowaniu z Apple Alexandra Hitzingera (47) na stanowisko dyrektora projektów technicznych w dziale pojazdów użytkowych. Będzie też odpowiadać za pojazdy autonomiczne i usługi w zakresie mobilności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA