fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Fiat Chrysler zmieni plany inwestycyjne we Włoszech

Bloomberg
Fiat Chrysler Automobiles może zmienić plan zainwestowania we Włoszech 5,7 mld euro, jeśli władze włoskie wprowadzą podatek od pojazdów na benzynę i olej napędowy.

„Gdyby te posunięcia miały potwierdzić się od 2019 r., to będzie konieczna pogłębiona ocena ich wpływu i uaktualnienie dotychczas ogłoszonych planów” — stwierdził szef FCA na Europę, Pietro Gorlier w piśmie do przedstawicieli władz Piemontu, w którym planowano część nowych inwestycji.

W poprawce do ustawy budżetowej na 2019 r. przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Izbę Deputowanych przewidziano wzrost rządowych subwencji do 6 tys. euro dla pojazdów o małej emisji spalin, ale dołożono podatek do 3 tys. euro od samochodów benzynowych i wysokoprężnych.

Włoski rząd obiecał jednak natychmiast zmodyfikowanie projektu ustawy w Senacie, gdzie ma być dopiero głosowana, bo jedna z partii koalicyjnych sprzeciwiła się nowemu obciążeniu. Ruch 5 Gwiazd i prawicowa Liga spierały się o tę kwestię, pierwsza partia była za, druga była przeciwna nowym podatkom na samochody.

Związki zawodowe i zrzeszenia sektora motoryzacji uprzedzały też, że proponowany nowy podatek uderzy nie tylko w producentów, ale także w cały łańcuch dostaw i może spowodować utratę miejsc pracy.

Przywódca Ruchu 5 Gwiazd, wicepremier i minister przemysłu Luigi Di Maio zapowiedział, że rząd będzie dążyć do poprawienia działań, aby nie zwiększać trudności rodzinom i nie wywoływać szoku we włoskiej gospodarce. — Znajdziemy rozwiązanie bez szkodzenia czy wywoływania wstrząsów w planach przemysłowych firm — powiedział zapytany o pismo Gorliera.

Możliwie zmiany w poprawce mogą wykluczyć z podatku pojazdy o mniejszych silnikach — twierdzą członkowie rządu.

„Scenariusz dla sektora uległ znaczącym zmianom z powodu interwencji na rynku samochodowym w ramach dyskusji o nowej ustawie budżetowej, która naszym zdaniem zmienia całe ramy naszego planu przedstawionego dla Włoch. Na razie nie mamy jeszcze dostatecznej wizji przyszłego scenariusza przepisów na nadchodzące lata” — stwierdził Gorlier.

FCA ogłosił w listopadzie, że wyda w ciągu 3 lat we Włoszech ponad 5 mld euro na nowe modele i bardziej ekologiczne silniki, aby zwiększyć zatrudnienie i rentowność.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA