fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Meksyk: Stan zakazuje sprzedaży słodkich napojów dzieciom

stock.adobe.com
Meksykański stan Oaxaca zakazał sprzedaży śmieciowego jedzenia i słodkich napojów dzieciom w ramach walki z otyłością wśród najmłodszych mieszkańców stanu - informuje BBC.

Oaxaca jest pierwszym stanem w Meksyku, który zdecydował się na taki krok. Meksyk jest jednym z krajów z najwyższym odsetkiem otyłych dzieci na świecie.

Za złamanie zakazu przedsiębiorcom grozić będzie nawet zamknięcie ich działalności gospodarczej. Ponowne złamanie przepisów będzie zagrożone więzieniem.

Jak zauważa BBC liczba ofiar COVID-19 w Meksyku zbliża się do 50 tysięcy - tylko w USA i w Brazylii w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło więcej osób. Zdaniem ekspertów nadwaga i otyłość wiąże się z większym ryzykiem ostrego przebiegu COVID-19.

Obecnie 73 proc. mieszkańców Meksyku ma nadwagę - jeszcze w 1996 roku odsetek ten wynosił 20 proc. - wynika z najnowszych danych OECD.

Meksykanie spożywają najwięcej słodzonych napojów w przeliczeniu na osobę spośród wszystkich państw świata.

Prawo przyjęte przez stan Oaxaca zakazuje sprzedaży, dystrybucji, a także reklam słodkich napojów i śmieciowego jedzenia skierowanych do niepełnoletnich. Na mocy prawa zakazane będzie również stawianie automatów ze słodkimi napojami i śmieciowym jedzeniem w szkołach.

Wprowadzenie zakazu w stanie pochwalił wiceminister zdrowia, Hugo Lopez-Gatell. W ubiegłym miesiącu nazwał on słodkie napoje "trucizną w butelkach" i apelował, by ludzie ich nie pili.

W 2014 roku w Meksyku wprowadzono podatek na słodkie napoje i śmieciowe jedzenie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA