Mieszkańcy USA, którzy podróżowali do Tijuany i poddawali się tam "inwazyjnym procedurom medycznym", byli potem diagnozowani jako zarażeni odpornymi na antybiotyki szczepami bakterii Pseudomonas aeruginosa - twierdzą przedstawiciele amerykańskiej służby zdrowia.

Przedstawiciele CDC podkreślają, że infekcje spowodowane przez taką, odporną na antybiotyki bakterię są rzadkie w USA i bardzo trudno je leczyć.

W styczniu CDC zdiagnozowało 11 przypadków zarażenia superbakterią - w większości zaraziły się nią osoby, które poddawały się w Meksyku operacji odessania tłuszczu. Połowa zainfekowanych leczyła się w Grand View Hospital w Tijuanie.

Jedna z zarażonych w Tijuanie osób, 40-letnia Tamika Capone, zmaga się z superbakterią od czterech miesięcy. Jej lekarz przyznaje, że choć nie miał jeszcze pacjenta, którego przy takim zakażeniu nie byłoby już czym leczyć "ten przypadek jest tego najbliższy".

Superbakterie to szczepy bakterii, które nabyły odporności na antybiotyki. Naukowcy alarmują, ze powstawaniu superbakterii sprzyja zbyt częste przepisywanie antybiotyków przez lekarzy, a także podawanie antybiotyków zwierzętom hodowlanym.