fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Polska spada w rankingu wolności słowa

Stock Adobe
O 4 miejsca spadła Polska w rankingu wolności słowa przygotowywanym corocznie przez organizację Reporterzy bez Granic. Od 2015 roku nasz kraj zaliczył spadek o 40 miejsc.

W corocznym rankingu dotyczący stanu wolności mediów na świecie - World Press Freedom Index opracowywanym przez organizację Reporterzy Bez Granic Polska zajmuje 58. pozycję. To oznacza kolejny rok spadku w tym raporcie.

 

W 2015 roku Polska zajmowała w raporcie 18 miejsce. Od tej pory sukcesywnie spada. W 2016 nasz kraj zaliczył spektakularny spadek aż na 47. miejsce. W 2017 uplasował się na 54., a w tym roku - na 58. miejscu na 180 krajów.

Tegoroczny spadek o 4 pozycje plasuje Polskę między Fidżi a Dominikaną.

"Polska: zaślepienie przez ideologię" - brzmi fragment opisu uzasadnienia.

"wolność prasy jest jedną z ofiar projektu radykalnej reformy Polski. Media publiczne zostały formalnie przemianowane na 'media narodowe' i przekształcone w tubę propagandy rządowej. Ich nowi szefowie nie tolerują ani sprzeciwu, ani neutralności ze strony pracowników" - czytamy w uzasadnieniu.

Reporterzy Bez Granic podkreślają zagrożenie uwięzieniem dziennikarza Tomasza Piątka, autora głośnej książki "Macierewicz i jego tajemnice" oraz rekordową grzywnę, nałożoną na TVN przez KRRIT za pokazanie "antyrządowych wiadomości w 2016 roku" - jak pisze rsf.org, "ostatecznie uchyloną pod międzynarodową presją".

"Tym, którzy zachęcają do umiaru, rząd zawsze odpowiada tymi samymi argumentami opartymi na ideologii, która nie toleruje sprzeciwu" - kończy swoje uzasadnienie organizacja.

Skandynawia wciąż na czele

Już od kilku lat na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie - Finlandia na zmianę  z Norwegią.

W tym roku pierwsza dziesiątka krajów o największej wolności mediów to:

1. Norwegia

2. Szwecja

3. Holandia

4. Finlandia

5. Szwajcaria

6. Jamajka

7. Belgia

8. Nowa Zelandia

8. Dania

10. Kostaryka

Źródło: rsf.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA