fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Udany powrót PayPal na Nasdaq

Bloomberg
W poniedziałek po dziesięciu latach nieobecności na Nasdaq po raz drugi zadebiutowały akcje PayPal, globalnego systemu internetowych płatności. Wartość firmy to już prawie 50 mld dol.

Proces oddzielenia PayPala od eBay rozpoczęty we wrześniu ubiegłego roku zakończył się w poniedziałek sukcesem. Akcje systemu globalnych płatności wzrosły na giełdzie nowojorskiej o 6,5 proc. do 40,90 dol.

Akcje eBay wyrosły natomiast o 2,4 proc. do 28,57 dol.

Według prezesa spółki Dana Schulmana separacja daje PayPalowi ogromne możliwości i jest to też najlepszy sposób na rozwój wartości firmy co jest szczególnie istotne dla akcjonariuszy. Do wydzielenia PayPala skłonił EBay znany amerykański inwestor Carl Icahn. Dzięki rozdzieleniu firm akcjonariusze będący w posiadaniu akcji zwykłych eBaya otrzymali jedną akcję PayPala.

W ocenie analityków JP Morgan PayPal to "goryl" globalnych płatności, a skala prowadzonej działalności i znajomość marki pomoże w dalszym rozwoju firmy. Firma w II kwartale 2015 r. miała 169 mln użytkowników i przeprowadziła 1,1 mld transakcji wartych ponad 27 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przychody firmy wzrosły w II kwartale o 16 proc, natomiast eBaya jedynie o 7 proc.

PayPal był poprzednio notowany na Nasdaq zanim został przejęty przez eBay w 2002 r. Założycielami firmy w 1998 roku byli Peter Thiel oraz szef Tesla Motors - Elon Musk.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA