fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Awaria w British Airways. Błąd komputera uziemił tysiące pasażerów

Bloomberg
Linie lotnicze British Airways poinformowały o "problemach technicznych", które spowodowały opóźnienia i odwołanie lotów na całym świecie. Kilka tysięcy pasażerów linii nie mogło kontynuować podróży.

Według SKY News przyczyną zamieszania był błąd komputera. Do awarii doszło w godzinach nocnych. Brytyjska linia lotnicza poinformowała, że stara się jak najszybciej przebukować pasażerów na alternatywne lotu, a jeśli nie ma takiej możliwości to zapewnia im noclegi w hotelach.

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że problemy mieli pasażerowie lecący z lotnisk Heathrow i Gatwick oraz City do Stanów Zjednoczonych, Azji i Afryki.

Linia lotnicza nie poinformowała co było dokładnie przyczyną "technicznych problemów".

Brytyjskie media informują, że pasażerowie muszą się liczyć z opóźnieniami nawet do 22 godzin. Według dziennika „The Guardian” nie odleciały samoloty m.in. do Nowego Jorku, Los Angeles, Orlando, Bostonu i Pekinu.

To nie pierwsza awaria systemu IT w British Airways. W sumie w ostatnich dwóch latach doszło do czterech takich awarii. Ostatnia miała miejsce w sierpniu tego roku, kiedy to anulowano ponad 60 lotów z Heathrow i Gatwick, a ponad 100 było opóźnionych.

W maju 2017 roku poważna awaria systemu komputerowego skomplikowała plany podróży 75 tys. osób. Prezes linii, Alex Cruz obiecywał wtedy, że nigdy więcej nie dojdzie do awarii systemu komputerowego.

Brytyjskie linie lotnicze zostały też ukarane za wyciek danych z systemu. W 2018 roku cyberprzestępcy podszywając się pod firmową stronę brytyjskich linii wyłudzili dane ok. 500 tys. pasażerów. Oszuści wyłudzili imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz dane kart kredytowych wraz z kodami bezpieczeństwa CVV, które są potrzebne do realizowania płatności przez internet. British Airways zostały ukarane rekordową grzywną 183 mln funtów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA