fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Do USA bez wiz. Ale nie dla wszystkich

materiały prasowe
We wtorek, 12 listopada o godz. 11 z warszawskiego Lotniska Chopina odleci samolot LOTu do Los Angeles. Na ziemi pasażerów rejsu LO21 pożegnają między innymi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezes linii Rafał Milczarski.

Uroczystość zostanie zorganizowana z powodu włączenia naszego kraju do amerykańskiego Visa Waiver Program, który zostanie udostępniony Polakom 11 listopada. To dlatego wśród pasażerów nie będzie jeszcze osób, które skorzystały z przywileju ESTA (Electronic System for Travel Authorisation) jaki zastąpił obowiązek uzyskania wizy typu B1/B2 czyli umożliwiającej pobyty turystyczne i biznesowe do 3 miesięcy na terenie USA. Zgoda na taki wjazd przychodzi zazwyczaj nie wcześniej, niż po kilkunastu godzinach od wypełnienia odpowiednich formularzy na stronie: esta.cbp.dhs.gov i zapłaceniu 14 dolarów. Niezbędny jest również paszport biometryczny ważny przynajmniej przez kolejnych 6 miesięcy. Polska będzie 39. krajem korzystającym z przywileju korzystania z ESTA i 25 w Unii Europejskiej. Nadal czekają na to Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy.

Od 11 listopada rano na stronie ESTA Polska pojawiła się jako kraj włączony do  Visa Waver Program.

Przyłączenie Polski do Visa Waiver Program i zniesienie obowiązku posiadania wiz typu B1/B2 trwałoby dłużej, gdyby LOT we własnym dobrze pomyślanym interesie nie zainicjował kilkanaście miesięcy temu kampanii "Bez wiz do USA". W tym czasie na pokładach samolotów polskiego przewoźnika pasażerowie słyszeli zachęty do składania wniosków wizowych w konsulatach USA. — LOT był głównym inicjatorem kampanii "Bez wiz do USA", która wystartowała na początku 2018 roku. Od liczby odmów zależała decyzja Amerykanów o przyznaniu Polakom takich samych praw, jak dotychczas miała już większość obywateli Unii Europejskiej. Dzięki zaangażowaniu Polaków obniżyliśmy odsetek odmów w procesie wizowym z poziomu 5,9 proc. w 2017 roku do 2,8 proc. w 2019 r. To ogromny sukces edukacyjnej kampanii "Bez wiz do USA", którą wymyśliliśmy i tak dynamicznie prowadziliśmy — mówi Michał Fijoł, członek zarządu LOT ds handlowych. Atlantyckie połączenia są dla wszystkich przewoźników i to po obu stronach oceanu bardzo dochodowe. — LOT obecnie oferuje z Polski bezpośrednie rejsy do Nowego Jorku, Newark, Chicago, Miami, Los Angeles, a od 5 sierpnia 2020 roku zaproponujemy także loty do San Francisco. LOT-owskie Dreamlinery , latają do USA także z portów regionalnych – z Krakowa i Rzeszowa. Dzisiaj polski przewoźnik wykonuje tygodniowo ok. 30-50 (w zależności od sezonu) rejsów z Polski do USA — przypomina Michał Fijoł.

Od przyszłego sezonu letniego LOT będzie miał na tej trasie konkurencję — American Airlines zdecydowały się uruchomić połączenie Kraków-Chicago, a w ostatnich dniach poinformowały, że zamierzają latać na tej trasie nie trzy, ale sześć razy tygodniowo. To zwiększenie liczby rejsów amerykańskiej linii zapewne jest efektem większego ruchu w wyszukiwarkach połączeń między USA a Polską. Takie samo zjawisko zanotował także LOT tuż po tym, jak pojawiły się informacje o dużym prawdopodobieństwie zniesienia obowiązku wizowego jeszcze w tym roku.

Posiadanie ESTA nie oznacza jednak, że do USA z takim dokumentem może wjechać każdy. Nadal wiz będą potrzebowali np. artyści,studenci, wykładowcy, dziennikarze. Wszyscy, którzy na terenie USA planują zajmować się pracą zarobkową.

W ESTA jest jeszcze jeden haczyk. Takiego pobytu nie można przedłużyć ponad 3 miesiące. W przypadku wiz B1/B2, o które nadal można występować, taka możliwość istnieje. I jeszcze jedno: Posiadanie ESTA (warto potwierdzenie autoryzacji wydrukować) wcale nie gwarantuje wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Zawsze decyduje o tym ostatecznie urzędnik imigracyjny na lotnisku (lub w porcie). Może się również zdarzyć, że po wypełnieniu formularza ESTA przyjdzie odpowiedź odmowna. Nie warto wówczas składać jej szybko ponownie, bo raczej nie ma szansy, aby władze imigracyjne zmieniły decyzję podjętą na podstawie jakichś ważnych powodów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA