Wielka baza lotnicza powstanie w Rzeszowie

Przynajmniej kilkaset milionów złotych Polska Grupa Lotnicza zainwestuje w bazę serwisową dla dużych samolotów pasażerskich na lotnisku w podkarpackiej Jasionce.

Aktualizacja: 24.09.2018 21:58 Publikacja: 24.09.2018 21:00

W Rzeszowie jest już największy hangar w Polsce, jedyny, w którym mieści się cały dreamliner

W Rzeszowie jest już największy hangar w Polsce, jedyny, w którym mieści się cały dreamliner

Foto: materiały prasowe

Inwestycja rozpocznie się od budowy hangaru, w którym będzie można serwisować dwa samoloty szerokokadłubowe typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 albo Airbus 350, czyli najbardziej nowoczesne maszyny, jakie mają w swojej flocie największe linie lotnicze. 24 października w Rzeszowie został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Największa baza w regionie

Pierwszy etap inwestycji – warta 100 mln złotych budowa hangaru Maintenance Services (MRO) LOT Aircraft Maintenance Services (LMS), w którym będzie można obsługiwać dwie maszyny jednocześnie – ma zostać zakończony maksymalnie w ciągu trzech lat. W tej kwocie mieści się już koszt zakupu ziemi. Pod ten projekt PGL zarezerwowała sobie 3 hektary na terenie rzeszowskiego portu. – Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć ten etap wcześniej, bo takie centrum jest potrzebne i LOT i innym liniom z naszego regionu– mówił prezes PGL, jednocześnie prezes LOT Rafał Milczarski. – Nie ma żadnego powodu, by przeglądy trwały po półtora miesiąca – dodał. W kolejnych etapach inwestycja ma się zwiększyć do „kilkuset milionów złotych", a zatrudnienie znajdzie tam docelowo ok. 300 osób. Jak ujawniła prezes AMS Aleksandra Juda, firma ma już zagwarantowane dofinansowanie z Ministerstwa Przedsiębiorczości w wysokości 47 mln złotych, reszta pieniędzy ma pochodzić ze środków własnych oraz z kredytów.

Rzeszowska baza serwisowania maszyn będzie największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwotnie budowa takiego hangaru planowana była na Lotnisku Chopina w Warszawie. – Teraz jednak w sytuacji, kiedy po uruchomieniu CPL ten port ma być zamknięty bądź ograniczony w działalności operacyjnej, inwestowanie tak dużych pieniędzy nie miałoby sensu ekonomicznego – mówił Rafał Milczarski.

Dlaczego w takim razie takie centrum nie powstanie w Centralnym Porcie Komunikacyjnym? – Bo samoloty najpierw muszą tam lądować, a otwarcie CPK jest planowane na 2027 rok. Natomiast my potrzebujemy takiej bazy jak najszybciej. Ale oczywiście w CPK też będą hangary AMS – wyjaśnił Rafał Milczarski. Zresztą w rzeszowskim porcie mieści się już największy hangar w Polsce, jedyny, który jest w stanie pomieścić pod dachem np. całego dreamlinera.

Pod listem intencyjnym podpisali się 24 września prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk.

Silna pozycja Podkarpacia

Baza MRO (Maintenance Repair and Overhaul) ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS).

– W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoko wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem mogą być m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – mówi Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. – Baza MRO na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie ważnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki – uważa Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, który przyjechał do Rzeszowa na podpisanie listu intencyjnego. Jednocześnie zapewniał on, tak samo jak Rafał Milczarski, że uruchomienie w przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego nie spowoduje żadnych zawirowań portu w Jasionce i rejsy do Warszawy zostaną utrzymane.

Lotnisko w Jasionce zadeklarowało umożliwienie nabycia działek pod tę inwestycję, wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu. Samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że wesprze PGL i LOT AMS w szkoleniu i pozyskiwaniu pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej.

Więcej niż lotnisko

– To ważny dzień nie tylko dla Portu Lotniczego, ale również dla samorządu województwa. Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede wszystkim słuszność realizowanych inwestycji na lotnisku. Jasionka jest naszym centrum komunikacyjnym: to nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, to także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska i dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać – mówił Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Rzeszów już dziś dysponuje największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury do obsługi technicznej floty LOT pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego.

Jasionka od dawna jest ważna dla LOT. W marcu ruszyły połączenia do Tel Awiwu. Miesiąc później na lotnisko Newark w Nowym Jorku. Z kolei LOT AMS w 2016 roku wstąpił do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, którego celem jest umacnianie roli południowo-wschodniej Polski jako jednego z istotnych europejskich ośrodków przemysłu lotniczego.

W tym roku LOT objął patronatem klasę stewardes w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, które jeżdżą na cykliczne szkolenia do siedziby LOT w Warszawie.

Polska Grupa Lotnicza jako spółka akcyjna z kapitałem 1,2 mld złotych została powołana w styczniu 2018 r. W sierpniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL LOT LOT AMS oraz LS Airport Services. Docelowo w ramach PGL ma powstać także spółka leasingująca przewoźnikom samoloty.

Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego

Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede wszystkim słuszność inwestycji realizowanych na lotnisku. Jasionka to nasze centrum komunikacyjne, przy czym mam na myśli nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, a także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska, i właśnie dlatego chcemy je rozwijać. Działania te wynikają z naszej strategii, przy której wyznaczaniu i realizacji mieliśmy na uwadze także dynamiczny rozwój naszego narodowego przewoźnika i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Inwestycja rozpocznie się od budowy hangaru, w którym będzie można serwisować dwa samoloty szerokokadłubowe typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 albo Airbus 350, czyli najbardziej nowoczesne maszyny, jakie mają w swojej flocie największe linie lotnicze. 24 października w Rzeszowie został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Największa baza w regionie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
100 zł za 8 dni jazdy pociągami. Koleje Śląskie kuszą na majówkę. A inni?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Transport
Singapurskie Changi nie jest już najlepszym lotniskiem na świecie
Transport
Polowanie na rosyjskie samoloty. Pomagają systemy śledzenia lotów
Transport
Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Maciej Lasek: Nie wygaszamy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego