fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rada Społeczna ma doradzać spółce budującej CPK

Bloomberg
Samorządy gmin Teresin, Wiskitki i Baranów gotowe są do powołania Rady Społecznej. To umożliwi spokojniejszy dialog wokół budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jeszcze w marcu poznamy członków rady, a pierwsze posiedzenie ma odbyć się „ w ciągu kilku tygodni" - informuje CPK w komunikacie prasowym.

Głównym zadaniem Rady Społecznej będzie doradzanie Mikołajowi Wildowi, wiceministrowi infrastruktury odpowiedzialnemu za budowę CPK oraz Piotrowi Malepszakowi, który w tej chwili kieruje spółką celową. Dotychczas nawet same wzmianki o pozyskiwaniu gruntów pod tę inwestycję budziły wielkie emocje. Chodziło głównie o warunki wysiedlania mieszkańców terenów na których ma powstać największy węzeł komunikacyjny w Europie Środkowej.

Rada Społeczna będzie pełniła rolę opiniodawczą i rekomendacyjną podczas przygotowań i realizacji inwestycji. Pomoże także m.in. w planowaniu i prowadzeniu kampanii informacyjnej dla mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

Członków 15-osobowej Rady Społecznej wybiorą ze swojego grona rady gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki na posiedzeniach, które odbędą się jeszcze w marcu. Zgodnie z zapisami regulaminu, znajdą się wśród nich przedstawiciele rolników, mieszkańców pracujących poza rolnictwem, emerytów, rencistów i samorządów tych trzech gmin.

Piotr Malepszak nie ukrywa, że liczy na głos rady w procesie pozyskiwania nieruchomości pod tę inwestycję. — Jestem przekonany, że współpraca z radą pozwoli nam zaplanować działania z tym związane w sposób odpowiedzialny i uwzględniający oczekiwania mieszkańców. Jednym z ważnych zadań rady będzie wsparcie spółki na etapie opracowywania programu odpowiedzialności społecznej biznesu, z którego skorzystają mieszkańcy Baranowa, Wiskitek i Teresina — mówi Piotr Malepszak.

Rolę koordynatora Rady Społecznej, wyznaczonego przez pełnomocnika rządu ds. CPK oraz zarząd spółki celowej, pełnić będzie Rafał Garpiel ekspert w dziedzinie dialogu społecznego z udziałem inwestorów, samorządów, społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych. To on ma być odpowiedzialny za wymianę informacji między Radą, pełnomocnikiem rządu ds. CPK i spółką. Z kolei przewodniczący, który będzie wybierany przez Radę, ma przygotowywać listę spraw do omówienia podczas poszczególnych posiedzeń Rady, uwzględniając propozycje członków rady i koordynatora.

Jak wynika z rządowej koncepcji budowy CPK, koszty związane z realizacją inwestycji szacowane są na poziomie ok. 35 mld złotych w tym lwia część — 16-19 mld złotych zostanie przeznaczona na powstanie części lotniskowej. Budowa węzła kolejowego ma kosztować 8-9 mld złotych, a drogowego 7 mld.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie nawet 150 tys. nowych miejsc pracy i powinna się ona przełożyć na wzrost przychodów budżetowych w wysokości 2,4 mld , a do PKB dołoży 4,7 mld złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA