fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Sasin: Nie można wykluczyć kontrolowanej upadłości LOT-u

Jacek Sasin
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Taki scenariusz jest możliwy oczywiście, ale traktuję go jako absolutną ostateczność - powiedział o możliwości przeprowadzenia kontrolowanej upadłości LOT-u wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM.

W Porannej rozmowie z Robertem Mazurekiem w RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się między innymi do trudnej sytuacji Polskich Linii Lotniczych LOT, które wśród spółek Skarbu Państwa najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Zawieszenie większości połączeń spowodowało ogromne straty przewoźnika, który zaczął ostro ciąć wydatki - w tym wynagrodzenia pracowników.

Zapytany, czy zarząd LOT-u powinien także mieć obniżone pensje, Jacek Sasin odpowiedział: - Ja jestem za tym, żeby realizować w praktyce hasło „władza powinna być skromna”, władza na każdym poziomie. Oczywiście tam, gdzie się obniża pensje pracowników, dobrze wygląda, jak zarząd też takie decyzje podejmuje.

Czytaj także: Po co powstało LOT Polish Airlines. LOT dementuje plotki 

Wicepremier podkreślił jednak, że potrzebujemy wykwalifikowanych menedżerów, którzy przeprowadzą firmy przez ten trudny okres, a za niskie pieniądze takich menedżerów nie znajdziemy.

Sasin został także zapytany o to, czy planowana jest kontrolowana upadłość LOT-u. - Nie zakładam takiego scenariusza w tej chwili. Chcemy LOT ratować poprzez różne działania, po pierwsze to, co zarząd podejmuje, czyli zmniejszenie kosztów stałych, tutaj też ograniczenie wynagrodzeń, ale co nawet ważniejsze, renegocjacje umów leasingowych z leasingodawcami - zaznaczył.

Dodał, że rząd będzie także rozważał pomoc publiczną dla narodowego przewoźnika, tak jak to się dzieje w przypadku wielu innych linii lotniczych w Europie. Stwierdził jednocześnie, że pomysł przeprowadzenia kontrolowanej upadłości LOT-u nie jest w tym momencie rozważany, jednak jeśli wyżej wymienione działania się nie sprawdzą, to nie wyklucza takiej możliwości.

- Taki scenariusz (kontrolowanej upadłości LOT-u - red.), o którym pan mówi, jest możliwy oczywiście, ale traktuję go jako absolutną ostateczność - przyznał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA