fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Francuski rząd ratuje Air France-KLM. Przeznaczy 7 mld euro

Bloomberg
Rząd Francji zamierza wyciągnąć linie lotnicze Air France-KLM z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Przeznaczy 7 mld euro na pomoc dla krajowego przewoźnika.

Jak poinformował w piątek francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla kanału TF1, rząd szykuje kompleksowy plan pomocy dla holdingu lotniczego Air France-KLM, który mocno ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa i konieczności uziemienia floty. Air France-KLM ma otrzymać w sumie 7 mld euro, z czego 3 mld euro to będzie bezpośrednia pomoc od państwa, z kolei 4 mld euro to kredyty bankowe gwarantowane przez rząd.

Bruno Le Maire podkreślił, że wsparcie państwa jest holdingowi niezbędne, by wyjść z kryzysu, i pomoże zachować mnóstwo miejsc pracy. Przekonuje jednocześnie, że rząd nie planuje nacjonalizacji krajowego przewoźnika.

Minister dodał, że rząd pracuje także pakietem pomocowym o wartości 5 mld euro dla koncernu Renault.

Wcześniej tego dnia prezes Air France-KLM Ben Smith poinformował o rezygnacji z tegorocznej premii, a w marcu zaproponował zmniejszenie swojego stałego wynagrodzenia w związku z kryzysem koronawirusa. Podobną decyzję podjął prezes KLM Pieter Elbers, który obniżył swoje podstawowe wynagrodzenie o 20 proc. do końca roku i zrezygnował z rocznej premii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA