fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Najbezpieczniejsze linie lotnicze świata. Kto jest liderem?

Adobe Stock
Według najnowszego rankingu najbezpieczniejsze linie lotnicze pochodzą z Azji. Na pierwszym miejscu uplasował się narodowy przewoźnik Australii - Qantas Airways.

Portal AirlineRatings.com opublikował listę najbezpieczniejszych linii lotniczych świata w 2019 roku. Ranking został zdominowany przez azjatyckich przewoźników, a w pierwszej dziesiątce nie znalazły się ani jedne europejskie ani amerykańskie linie.

Czytaj także: O połowę mniej ofiar w wypadkach lotniczych w 2019 roku 

Liderem okazały się australijskie Qantas Airways, które świętują w tym roku stulecie działalności (zostały założone w 1920 roku). To one miały najmniej wypadków i obsługują nowoczesne, sprawne maszyny, w których rzadko występują usterki. Na drugim miejscu uplasowały się nowozelandzkie narodowe linie lotnicze Air New Zealand, wyprzedzając tajwańskie EVA Air. Jeśli zaś zawęzić listę do tanich przewoźników, wygrywa emiracki Air Arabia.

W rankingu brano pod uwagę wyniki audytów rządowych i regulatorów, liczbę katastrof i innych poważnych zdarzeń, działania podejmowane na rzecz zwiększania bezpieczeństwa, rentowność, a także wiek i stan floty. 

Oddzielne badanie przeprowadziła brytyjska firma OAG Aviation Worldwide, która sprawdziła punktualność przewoźników na niebie w minionym roku. Niecierpliwi podróżnicy powinni korzystać z indonezyjskich linii Garuda, ponieważ to one najczęściej startowały i lądowały zgodnie z planem. Na podium stanęły też panamskie Copa Airlines i japońskie Skymark Airlines.

Czytaj także: Najdziwniejsze zguby na lotniskach. Na pierwszym miejscu... mąż

W pierwszej dziesiątce najpunktualniejszych przewoźników znalazły się tylko jedne amerykańskie linie - Hawaiian Airlines (czwarte miejsce), i ani jednych europejskich. Wysoką pozycję zajął z kolei rosyjski Aeroflot (szóste miejsce). 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA