fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Nadchodzi pasażerski dron Boeinga. Ruszył pierwszy prototyp

fot. Boeing
Na lotnisku Manassas w amerykańskim stanie Wirginia wystartował pierwszy prototyp pasażerskiego drona Boeinga — poinformował koncern w komunikacie.

Jest napędzany energią elektryczną, a na jednym ładowaniu, jak wynika ze specyfikacji, może przelecieć 80,5 km.

Najnowszy produkt koncernu z Chicago wygląda dość pokracznie, raczej jak gigantyczny pająk, chociaż ma skrzydła, a nos przypomina, że to jednak Boeing. Nie mówiąc już o umieszczonym na bokach logo Boeinga. Pomalowany został w charakterystyczne dla prototypów maszyn koncernu kolorach turkusowo-biało-niebieskich.

Przeprowadzone 22 stycznia testy pokazały, że pilotowany autonomicznie najmniejszy Boeing jest w stanie wystartować, przelecieć określony odcinek i bezpiecznie wylądować. Boeing obiecał taką maszynę jesienią 2018 roku. Dyrektor generalny koncernu, Dennis Muilenberg powiedział wtedy Bloomberg TV w Seattle, że pracuje jednocześnie nad latającą taksówką i nad regulacjami, które określą możliwości jej eksploatacji. Muilenberg powiedział wówczas także, że Boeing pracuje ze startupem SparkCognition nad zapewnieniem bezpieczeństwa takich maszyn w powietrzu. Jako czas, w którym te projekty przybiorą konkretnych kształtów, szef Boeinga określił „parę lat”, zaznaczył jednak, że prototyp zostanie pokazany wcześniej. Spełnienie obietnicy pokazania prototypu w 2019 roku było możliwe dzięki przejęciu przez koncern Aurora Flight Sciences wyspecjalizowanej w produkcji dronów i oraz zaproszenie do współpracy Uber Technologies Inc.

Czytaj także:  Airbus przegrał z Boeingiem w 2018 roku 

Wszystko wskazuje, że Boeing wygrał wyścig w przygotowaniach do produkcji osobowych dronów, które będą w stanie bogatym i bardzo spieszącym się pasażerom zapewnić bezkolizyjne poruszanie się po zatłoczonych miastach. Amerykanie mają rywali, wśród których oczywiście jest Airbus, który przygotował autonomiczną wersję taksówki powietrznej Vahana. Swój pierwszy lot testowy w Dolinie Krzemowej maszyna wykonała w ubiegłym roku.

Rynek entuzjastycznie przyjmuje te próby. Analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley wycenili, że rynek bezzałogowych taksówek powietrznych w roku 2040 może być wart nawet 2,9 biliona dolarów. Najbardziej pesymistyczne oceny widzą go na poziomie 615 mld dol. w tym samym czasie.

Wiadomo, że nad maszynami Boeinga pracuje wydzielona firma Boeing NeXt, której zadaniem było właśnie przygotowanie prototypów. Koncern jednak nie informuje, czy pokazany prototyp jest wspólnym projektem z Uberem, wiadomo natomiast, że w Boeing NeXt przygotowana jest wersja drona cargo, który jest w stanie unieść ładunek ważący 227 kg.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA