fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Chiny: Pierwszy próbny lot trzeciego C919

Bloomberg
Trzeci prototyp chińskiego samolotu pasażerskiego C919 wykonał pierwszy próbny lot przybliżając Chiny do grona światowych producentów.

Producent, Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) podał, że samolot wylądował bezpiecznie na międzynarodowym lotnisku Pudong w Szanghaju po przebywaniu w powietrzu przez godzinę i 38 minut. Następnie maszyna uda się do miasta Xian w środkowych Chinach na dalsze loty poświęcone skalowaniu drgań samowzbudnych (flatter) i prędkości lotu. 

Drugi prototyp tego samolotu wykonał pierwszy lot w grudniu 2017, w siedem miesięcy po locie pierwszego C919. COMAC montuje trzy następne egzemplarze prototypów, cała szóstka będzie uczestniczyć w serii lotów próbnych w 2019 r.

C919 będzie konkurować z B737 Boeinga i rodziną A320 Airbusa, jest powszechnie uważany za symbol chińskich ambicji w lotnictwie cywilnym i polityki prezydenta Xi Jinpinga unowocześniania zdolności przemysłowych. Producent otrzymał zamówienia od kilkudziesięciu klientów na 815 tych odrzutowców. Zakłada otrzymanie od chińskich władz certyfikatu pod koniec 2020 r., a także od europejskiej EASA, która zgodziła się uruchomić w kwietniu procedurę certyfikacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA